Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Fractal Design Prisma AL-12 PWM, AL-14 PWM i kontrolera Adjust R1

Wnętrze komuputera z szwedzkim charakterem

test Fractal Design Prisma, recenzja Fractal Design Prisma, review Fractal Design Prisma, opinia Fractal Design Prisma, RGB Fractal Design Prisma, kolory Fractal Design Prisma, wentylatory Fractal Design Prisma, wentylator ractal Design Prisma, test Fractal Design Prisma AL-12 PWM, recenzja Fractal Design Prisma AL-12 PWM, review Fractal Design Prisma AL-12 PWM, opinia Fractal Design Prisma AL-12 PWM, test AL-14 PWM, recenzja AL-14 PWM, review AL-14 PWM, opinia AL-14 PWM, test Adjust R1, recenzja Adjust R1, review Adjust R1, opinia Adjust R1

Szwedzki producent ostatnio zaprezentował nie tylko nowe obudowy z RGB, ale także wentylatory. Są to modele Fractal Design Prisma, których wygląd zachwycił mnie w przypadku obudowy Define S2 Vison. Czy osobno, we współpracy z kontrolerem Adjust R1, również wypadną świetnie?

Prisma AL-12 PWM

Wraz z pierwszym wentylatorem otrzymujemy tylko cztery śrubki – nic więcej w opakowaniu nie ma. Wentylator wygląda przepięknie. Ma on ARGB 5V, dzięki czemu można ustawić na nim praktycznie co się chce.

Prisma AL-12 PWM ma 7 skrzydełek, które zostały tak zaprojektowane, aby zmaksymalizować przepływ powietrza. Po bokach, w miejscu na śruby, znajdują się gumowe podkładki antywibracyjne. Z wentylatora wychodzą dwa kable – 4 Pin z PWM oraz 5V RGB. Ich długość to 500 mm.

Przejdźmy teraz do specyfikacji. Maksymalna prędkość Prisma AL-12 PWM wynosi 2000 RPM. Przepływ powietrza jest wtedy równy 85,71 CFM, ciśnienie 2,78 mmH2O, a głośność 32,7 dBA. Śmigło ma łożysko LLS.

Prisma AL-14 PWM

Drugi z wentylatorów różni się od pierwszego rozmiarem – jest to 140 mm konstrukcja. Zmiana jest więc w specyfikacji. Maksymalna prędkość to 1700 RPM, przepływ powietrza 103,85 CFM, ciśnienie 2,38 mmH2O, a głośność 34,1 dBA.

Cała reszta jest taka sama jak u poprzednika, czyli w dalszym ciągu mamy ARGB, które stwarza niesamowity efekt, 7 skrzydełek oraz gumowe podkładki w miejscu montażu.

Adjust R1

Jeśli nie macie płyty głównej obsługującej ARGB to warto zainwestować w kontroler. Adjust R1 jest jedną z takich propozycji. Jego wymiary to 45 x 17 x 8 mm i wazy on 14 g. Pracuje on z ARGb 5V i wraz z nim otrzymujemy rozdzielacz ARGB – pozwala na podłączenie większej ilości urządzeń. Kontroler pozwala na zmianę koloru, trybu pracy, prędkości zmiany kolorów czy zmianę jasności. Jest więc wszystko co jest nam niezbędne do ustawienia wybranego podświetlania. Jeszcze jedna ważna informacja – Adjust R1 podłącza się do złącza SATA.

Testy i podsumowanie

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierz Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy i podsumowanie

Na początek uwaga – model 120 mm poniżej 1000 RPM spadał od razu na 500 RPM, stąd testy wykonałem na tej pierwszej prędkości zamiast na 800 RPM. Z 140 mm wersją nie było takiego problemu.

Oba śmigła są bardzo wydajne praktycznie na każdych obrotach. W szczególności ich maksymalne osiągi imponują – są naprawdę wysokie. Wentylatory zapewnią znakomity przepływ powietrza w obudowie. Są one niestety głośne na maksymalnych obrotach, ale od 1200 RPM robi się już całkiem cicho. Ponieważ śmigła mają PWM to wątpliwe jest, aby kiedykolwiek wskoczyły one na maksymalne obroty.

Kontroler jest prosty w obsłudze i nie ma żadnych problemów. Po chwili klikania można łatwo ogarnąć gdzie co się zmienia i intuicyjnie sterować podświetleniem. Wbudowane tryby spokojnie wystarczą do rozświetlenia obudowy.

Fractal Design Prisma AL-12 PWM kosztuje ok. 95 zł, Fractal Design Prisma AL-14 PWM ok. 110 zł a Adjust R1 ok. 50 zł. Ceny nie są może najniższe, ale każda z tych konstrukcji jest godna polecenia. Wentylatory są bardzo wydajne na praktycznie każdych obrotach oraz mają PWM – dzięki temu po podłączeniu do płyty powinniście mieć ciszę i niskie temperatury. Dzięki ARGB są one naprawdę piękne – w obudowie z oknem będą prezentowały się niesamowicie. Jeśli nie macie na płycie wejścia ARGB to warto dokupić kontroler Adjust R1 – jest on prosty w obsłudze a predefiniowane tryby prezentują się nieźle. Fractal Design zaprezentował więc kolejną w pełni godną polecenia gamę produktów.

Zdjęcia zostały wykonane za pomocą smartfonu Oppo Reno.