Reklama
aplikuj.pl

Kolejna sonda na orbicie Marsa. Tianwen-1 wykonała zadanie

astronomia

Chiny to szósta wspólnota na świecie, której sonda dotarła na Czerwoną Planetę. Państwo Środka dołączyło do Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ten ostatni kraj dokonał tej samej sztuki wczoraj. Dzisiejsze wydarzenia tworzą jednak podwaliny do czegoś jeszcze bardziej niesamowitego w przyszłości. Chodzi o umieszczenie chińskiego lądownika na terenie równiny Utopia Planitia, która znajduje się na północnej półkuli Marsa. Miałoby się to odbyć w maju tego roku.

Czytaj też: Zjednoczone Emiraty Arabskie piszą historię. Tamtejsza misja dotarła na Marsa
Czytaj też: Amerykanie chcą umieścić panele słoneczne w kosmosie. Co zamierzają osiągnąć?
Czytaj też: Co o Marsie może nam powiedzieć jego księżyc, Fobos?

Chiny po raz pierwszy zgłosiły swoje aspiracje w kontekście podboju Marsa w listopadzie 2011 roku. Wtedy też orbiter Yinghuo-1, który wystartował równolegle z rosyjską sondą Fobos-Grunt, rozbił się jeszcze przed opuszczeniem ziemskiej orbity.

Tianwen-1 to pierwsza chińska sonda, która z powodzeniem weszła na orbitę Marsa

Tianwen-1 została wystrzelona za sprawą rakiety Long March 5, co miało miejsce 5 lipca 2020 roku. W przeciwieństwie do Yinghuo-1, nowa misja opiera się na znacznie masywniejszych instrumentach. Całość waży bowiem ok. pięciu ton, a w skład zestawu wchodzi orbiter oraz lądownik. Ten pierwszy ma prowadzić badania Czerwonej Planety „z powietrza” wykorzystując m.in. spektrometr. magnetometr, radary i kamery o wysokiej rozdzielczości.

Czytaj też: Czym są plamy słoneczne?
Czytaj też: Trzy ziemskie misje dotrą na Marsa
Czytaj też: Ganimedes to największy księżyc Układu Słonecznego. Juno namierzyła dochodzący stamtąd sygnał

Łazik z kolei wykorzysta kamery, radar do analiz geologicznych czy instrumenty, które dostarczą informacji nt. klimatu Marsa. Chińczycy chcą także poszukać potencjalnych zbiorników wodnych znajdujących się pod powierzchnią tej planety.