WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

To SI pomoże uniknąć 60% operacji torbieli trzustki

Szacuje się, że w USA około 800 tysięcy pacjentów diagnozowanych jest z torbielami trzustki. Lekarze nie mają jednak sposobu na stwierdzenie, które to rak, a które są łagodne. Sprawia to, że praktycznie zawsze należy wykonać operację. Okazuje się jednak, że 78% z nich jest niepotrzebnych.

Teraz naukowcy opracowali system uczenia maszynowego, który może pomóc w tej sprawie. Pozwala on dosyć dokładnie określić, czy danej osobie potrzebna jest operacja. Naukowcy oczekują, że do 12 miesięcy zakończą się testy kliniczne i system zostanie wdrożony do użytku w gabinetach lekarzy.

Czytaj też: NeuraLink od Elona Muska, czyli interfejs łączący nasz mózg z komputerem

W celu jego opracowania badacze zebrali dane od setek pacjentów z 16 ośrodków medycznych na całym świecie. Po zabiegu badano wyciętą torbiel w celu jej sklasyfikowania. Oceniano ją jako brak ryzyka, małe ryzyko i wysokie ryzyko.

Stworzone oprogramowanie poprawnie przewidziało 60% pacjentów, którzy powinni wrócić do domu, 49%, którzy powinni być monitorowani oraz 91% pacjentów, którzy muszą przejść operację. Wyniki są więc znaczące i z pewnością polepszą komfort życia wielu osób.

Czytaj też: Ślady dwóch nieznanych gatunków człowieka są obecne we współczesnym DNA

Źródło: Spectrum.ieee