WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

To wszczepiane urządzenie wytwarza energię poprzez ultradźwięki

Zespół naukowców z Korei Południowej opracował nowy rodzaj wszczepianego urządzenia. Wytwarza ono energię poprzez zewnętrze źródło emitujące ultradźwięki.

Opracowany generator korzysta z efektu tryboelektrycznego. Oznacza to, że elektryfikacja kontaktowa zachodzi podczas stykania się dwóch obiektów. Generator wykorzystany przez zespół ma dwa kwadraty ze specjalnym materiałem. Gdy sygnał ultradźwiękowy jest usuwany to materiały są rozdzielone a niewielka ilośc wyprodukowanej elektryczności jest przechwytywana przez generator. Powtarzając ten proces w kółko w krótkich odstępach czasu można stworzyć strumień energii elektrycznej.

Czytaj też: Ta technologia zapewnia grubsze i szybciej wzrastające włosy

Badacze przetestowali już swoje rozwiązanie na tkance świńskiej. Na głębokości 5 mm generator wytwarzał prąd o natężeniu do 156 mikroamperów i napięci do 2,4 V. Na głębokości jednego centymetra było to 98 mikroamperów i 1,9 V. Badacze uważają, że ich rozwiązanie przyda się do rozruszników serca czy innych urządzeń wszczepianych ludziom. Dzięki temu konieczność wymiany urządzeń zostanie znacznie przesunięta w czasie.

Czytaj też: Intensywne połowy ryb powodują szybką ewolucję

Źródło: Techxplore