Znalezienie życia pozaziemskiego w Układzie Słonecznym byłoby niesamowitym wydarzeniem. Naukowcy sądzą, że takowe mogłoby się ukrywać pod powierzchnią jednego z księżyców krążących wokół Urana.
Wiadomo, że pod powierzchnią księżyców Jowisza i Saturna znajduje się woda w stanie ciekłym, jednak nie udało się jak na razie lepiej przebadać tych obiektów. Zdaniem badaczy, lodowe światy krążące wokół Urana mogłyby również stanowić enklawę dla pewnych form życia.
Czytaj też: Wykryto sygnał radiowy egzoplanety. To pierwszy taki przypadek w historii
Czytaj też: Dziewiąta planeta w naszym układzie? Odległy obiekt może wyjaśnić zagadkę
Czytaj też: Niezwykle ciemna egzoplaneta przestanie wkrótce istnieć. Co ją czeka?
Szczególnie interesujące są w tym przypadku księżyce takie jak Miranda, Ariel, Umbriel, Tytania i Oberon, które pokrywa mieszanka lodu i skał. Naukowcy porównują je do Enceladusa i Europy, które najprawdopodobniej posiadają pod swoimi powierzchniami ogromne oceany.
Uran, a w zasadzie jego księżyce, mogą stwarzać warunki dla występowania życia
Wymienione obiekty wykazują oznaki występowania kriowulkanizmu, co oznacza, że mogą one zawierać sporych rozmiarów oceany. Te ukrywają się jednak pod grubymi warstwami lodu, przez co nie sposób zauważyć je z wykorzystaniem obecnie stosowanych metod.
Czytaj też: Jak szuka się egzoplanet?
Czytaj też: Pierwszy raz od średniowiecza. Wiemy, kiedy nastąpi nietypowe ustawienie planet
Czytaj też: To na tych planetach może występować życie pozaziemskie
Wydaje się jednak, że dotarcie na Urana i jego księżyce będzie niezwykle czasochłonnym zajęciem. Szczególnie, że wyprawy na Wenus i Marsa – mimo że planowane od wielu lat – nadal napotykają na kolejne problemy.