Reklama
aplikuj.pl

Pierwszy raz od średniowiecza. Wiemy, kiedy nastąpi nietypowe ustawienie planet

astronomia

Tuż po zachodzie słońca, 21 grudnia, Jowisz i Saturn będą ustawione na nocnym niebie bliżej siebie niż miało to miejsce przez kilkaset ostatnich lat.

Tego typu planetarne połączenia między Jowiszem i Saturnem zdarzają się mniej więcej raz na 20 lat. W tym przypadku sytuacja jest jednak wyjątkowa, ponieważ odległość między nimi będzie naprawdę niewielka. Astronomowie sądzą, iż ostatni raz równie (albo nawet bardziej) imponujące zjawisko miało miejsce 4 marca 1226 roku.

Czytaj też: Astronomowie wykrywają sygnały od inteligentnej cywilizacji. Ale nie pozaziemskiej
Czytaj też: Zaginiony bliźniak Księżyca? Astronomowie natrafili na trop
Czytaj też: Sieć 4G na Księżycu? Astronomowie zaniepokojeni

Wieczorem 21 grudnia obie planety będą wyglądać niemal jak jedno ciało niebieskie. Na niebie będzie je oddzielał dystans porównywalny z 1/5 średnicy Księżyca będącego w pełni. Nawet w wykorzystaniem amatorskich teleskopów będzie możliwe dostrzeżenie zarówno Jowisza, Saturna, jak i ich księżyców.

Nietypowe ustawienie planet w postaci Jowisza i Saturna będzie miało miejsce 21 grudnia

I choć najlepsze warunki do obserwacji będą panować w pobliżu równika, wydarzenie będzie można śledzić z dowolnego miejsca na Ziemi. O ile dopiszą warunki pogodowe, rzecz jasna. Widok ma się pojawić nisko na zachodnim niebie i będzie widoczny przez około godzinę po zachodzie słońca.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News