WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Pierwszy raz od średniowiecza. Wiemy, kiedy nastąpi nietypowe ustawienie planet

Pierwszy raz od średniowiecza. Wiemy, kiedy nastąpi nietypowe ustawienie planet

Tuż po zachodzie słońca, 21 grudnia, Jowisz i Saturn będą ustawione na nocnym niebie bliżej siebie niż miało to miejsce przez kilkaset ostatnich lat.

Tego typu planetarne połączenia między Jowiszem i Saturnem zdarzają się mniej więcej raz na 20 lat. W tym przypadku sytuacja jest jednak wyjątkowa, ponieważ odległość między nimi będzie naprawdę niewielka. Astronomowie sądzą, iż ostatni raz równie (albo nawet bardziej) imponujące zjawisko miało miejsce 4 marca 1226 roku.

Czytaj też: Astronomowie wykrywają sygnały od inteligentnej cywilizacji. Ale nie pozaziemskiej
Czytaj też: Zaginiony bliźniak Księżyca? Astronomowie natrafili na trop
Czytaj też: Sieć 4G na Księżycu? Astronomowie zaniepokojeni

Wieczorem 21 grudnia obie planety będą wyglądać niemal jak jedno ciało niebieskie. Na niebie będzie je oddzielał dystans porównywalny z 1/5 średnicy Księżyca będącego w pełni. Nawet w wykorzystaniem amatorskich teleskopów będzie możliwe dostrzeżenie zarówno Jowisza, Saturna, jak i ich księżyców.

Nietypowe ustawienie planet w postaci Jowisza i Saturna będzie miało miejsce 21 grudnia

I choć najlepsze warunki do obserwacji będą panować w pobliżu równika, wydarzenie będzie można śledzić z dowolnego miejsca na Ziemi. O ile dopiszą warunki pogodowe, rzecz jasna. Widok ma się pojawić nisko na zachodnim niebie i będzie widoczny przez około godzinę po zachodzie słońca.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News