Reklama

USA stawia nowy system obrony przeciwlotniczej Iron Dome

Iron Dome, system obrony przeciwlotniczej USA, USA Iron Dome

Armia USA ogłosiła właśnie aktywację dwóch nowych baterii przeciwlotniczych wykorzystujących system przechwytujący Iron Dome. Obie znalazły się w Fort Bliss w Teksasie, gdzie zapewne pomogą chronić m.in. system rakiet balistycznych THAAD przed atakiem.

Obrona przeciwlotnicza lotnicza Iron Dome już w USA

Opracowana na zlecenie USA w ramach odpowiedzi na terrorystyczne ataki w Izraelu Żelazna Kopuła (Iron Dome) powstała za sprawą duetu kontrahentów obronnych – Rafael i Israeli Aerospace Industries (via Popular Mechanics).

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [15.11.2020]
Czytaj też: Robotyczne wozy bojowe w amerykańskiej armii tworzą już całą rodzinę
Czytaj też: Przegląd Wojska Polskiego, czyli czym walczą nasi?

Owocem tej współpracy była bateria składająca się z 3 lub 4 stacjonarnych wyrzutni połączonych z 20 pociskami Tamir i systemem radarowym, która może chronić obszar o powierzchni 155 km kwadratowych.

Iron Dome pomimo krytyki ekonomicznego aspektu (każdy pocisk Tamir kosztuje 20000 dolarów) zapewnił społeczności ogrom spokoju, jako że jest podobno skuteczny w 90%.

Czytaj też: UFO to nie przelewki, dlatego japońskie wojsko będzie je śledzić
Czytaj też: Czy wojskowych pilotów zabija sam sprzęt w kokpitach?
Czytaj też: Armia duchów, czyli jak alianci oszukali niemieckie wojska

To zapewne sprawi, że tak jak USA w 2016 roku wysłała system THAAD do Korei Południowej, tak też po zakończeniu tworzenia baterii Iron Dome w 2021 roku jedna z nich również zapewne tam trafi, aby chronić tamtejsze amerykańskie wojska. Zagrożenie ze strony Korei Północnej bowiem wzrosło przez rozwój pocisków balistycznych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News