Reklama

USS Tripoli nowym okrętem desantowym marynarki wojennej USA

Marynarka wojenna USA powitała w tym tygodniu nowy okręt desantowy Tripoli, który będzie domem dla sił piechoty morskiej, które będą trafiać na front drogą powietrzną.

USS Tripoli nazwany na cześć bitwy pod Derną z 1805 roku, trafi do nowego portu w bazie marynarki w San Diego. Obecnie jest świeżo po ceremonii oddania okrętu na służbę, która nie odbyła się jednak w swojej tradycyjnej formie przez trwającą pandemię. Obyło się więc bez fajerwerków, ale media już się postarały, aby Tripoli trafił w światło reflektorów przynajmniej na te przysłowiowe pięć minut.

USS Tripoli to drugi okręt desantowy klasy America, będący pochodną okrętów typu Wasp. Te z kolei są wyposażone zarówno w pełnowymiarową platformę startową podobną do lotniskowca, jak i hangar do obsługi samolotów, które mają transportować amerykańską piechotę morską z pokładu na brzeg. Nie zabrakło też miejsca na pojazdy piechoty morskiej (via Popular Mechanics).

Wczesny koncept Tripoli

Nowy okręt USA obrał jednak inny kierunek, skupiając się właśnie na aspekcie powietrznym, ulepszając hangar na pokładzie oraz usługi wsparcia lotniczego na czele z magazynem dla paliwa lotniczego, czy amunicji. Dzięki temu na Tripoli znajdzie się więcej tiltrotorów MV-22 Osprey i helikopterów pokroju CH-53E Sea Stallion, UH-1Y Huey, czy AH-1Z Cobra.

USS America

Czytaj też: Niecodzienna decyzja Iranu odnośnie zestrzelonego drona USA

Tripoli jest również pierwszym okrętem desantowym, który jest w stanie od razu obsłużyć myśliwce F-35B, podczas gdy inne okręty tego typu muszą przejść modernizacje pod tym szczególnym kątem.

Tripoli w konstrukcji 2017

Dopełniając dziennikarski obowiązek, czas na nieco surowych liczb. USS Tripoli mierzy 260,6 metrów długości, po załadunku waży około 43745 ton, a na jego pokładzie znajduje się załoga licząca 1000 osób. Okręt może pomieścić do 1687 członków piechoty morskiej wraz z ich sprzętem, a sam w sobie nie posiada uzbrojenia ofensywnego, choć jest dobrze wyposażony do obrony.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News