Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, skąd się biorą uszkodzenia serca po COVID-19

koronawirus

Naukowcy, którzy opisali swoje spostrzeżenia na łamach Journal of the American College of Cardiology, zrozumieli, w jaki sposób COVID-19 może prowadzić do uszkodzeń serca.

Zdaniem badaczy koronawirus SARS-CoV-2 wnika do serca i replikuje się w jego komórkach, prowadząc do ich destrukcji. Wynikające z tego zaburzenia funkcjonowania tego organu prowadzą do poważnych powikłań, które mogą zakończyć się długotrwałymi uszkodzeniami.

Uszkodzenia serca po COVID-19 to jedna z dolegliwości, które były do tej pory słabo poznane

Badanie rozpoczęto od badań pacjentów zakażonych koronawirusem, u których stwierdzono ciężkie zapalenie mięśnia sercowego. Pobrano próbki od czterech osób i przeanalizowano je pod kątem obecności SARS-CoV-2 wewnątrz komórek mięśnia sercowego. W ten sposób naukowcy chcieli ustalić, czy patogen do nich wnika. Okazało się, że tak właśnie się dzieje.

Następnie badacze użyli komórek macierzystych w celu stworzenia modeli zakażeń. Odkryli, iż wirus może wnikać i replikować się w tzw. kardiomiocytach. Co ciekawe, nawet bez stanu zapalnego dochodziło do śmierci komórek. Rezultaty badania powinny pomóc w tworzeniu skuteczniejszych metod leczenia COVID-19, tak, aby zapobiegać uszkodzeniom serca.