Obecnie rozwój Internetu Rzeczy trwa w najlepsze, co widać po coraz inteligentniejszych i bardziej energooszczędnych urządzeniach do gospodarstwa domowego. VibroSense jest jakby wniesieniem tego na nowy poziom.
Naukowcy z Cornell University pracowali nad uniwersalnym rozwiązaniem, które rozpoznawałoby wszystkie domowe urządzenia, a następnie kontrolowało ich użycie za pomocą uczenia maszynowego i laserów. Tak powstało VibroSense, które rozwiązuje trudny problem ogarnięcia zużycia energii przez wszystkie urządzenia w domu.
Zespół wskazał właśnie smart-domy przyszłości jako inspirację do opracowania urządzenia VibroSense. Wyobrażał sobie scenariusze, w których „dom sam wie”, kiedy pralka zakończyła pracę, kiedy kuchenka mikrofalowa skończyła podgrzewać żywność albo nawet kiedy ktoś nie zatkał dokładnie kranu. Można zadbać o czujnik dla wszystkiego i spiąć je ze sobą, ale VibroSense ucieka od tej potrzeby.
Jak tłumaczy Cheng Zhang, adiunkt nauk ścisłych z zespołu:
Aby w tym momencie mieć inteligentny dom, trzeba aby każde urządzenie było inteligentne, co nie jest realistyczne, bo musisz zainstalować oddzielne czujniki w każdym urządzeniu lub w każdym obszarze. Nasz system jest pierwszym, który może monitorować urządzenia na różnych piętrach, w różnych pomieszczeniach, przy użyciu jednego urządzenia.
Urządzenie VibroSense wykorzystuje wibrometr laserowego Dopplera do wykrywania niewielkich wibracji powierzchni. Swoją rolę jest jednak w stanie spełniać głównie za sprawą systemu głębokiego uczenia, która została wyszkolona w rozpoznawaniu ścieżek, po których poruszają się różne rodzaje wibracji w domu (via New Atlas).
Z czasem ta sieć głębokiego uczenia jest w stanie rozróżnić podobne, ale różne wibracje wytwarzane przez poszczególne urządzenia gospodarstwa domowego. Podczas testów wykazał zdolność do identyfikacji 17 różnych działań w pięciu różnych domach, takich jak kapiące krany, praca wentylatorów, czajników, czy lodówek z prawie 96-procentową dokładnością.
Czytaj też: Test Braun Series 7 (70-S7200cc). Ta maszynka jest zawsze przy skórze
Testy te zostały przeprowadzone przy użyciu lasera skierowanego na ścianę wewnętrzną w środku domów parterowych oraz na sufit w domach dwupiętrowych, przy czym zespół zauważył, że nie byłby on zbyt dobrze dostosowany do bloków mieszkalnych, ponieważ mógłby wykrywają wibracje pochodzące od sąsiadów i stanowią zagrożenie dla prywatności.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News