Reklama
aplikuj.pl

W atmosferze Tytana odkryto cząstkę, której nie znaleziono nigdzie indziej

zycie pozaziemskie

Tytan już w momencie odkrycia zyskał miano nietypowego. Teraz jednak księżyc Saturna stał się jeszcze dziwniejszy. Astronomowie wykryli bowiem cyklopropenyliden (C3H2) w jego atmosferze.

Jest to niezwykle rzadka cząsteczka oparta na węglu, która jest tak reaktywna, że może istnieć na Ziemi tylko w warunkach laboratoryjnych. Co więcej, cyklopropenyliden nie został wykryty jak do tej pory w żadnej innej atmosferze, zarówno w Układzie Słonecznym, jak i poza nim. Ustalenia w tej sprawie ukazały się na łamach The Astronomical Journal.

Czytaj też: Odkryto nową egzoplanetę. Przypomina Ziemię i krąży w strefie zamieszkiwalnej
Czytaj też: Ta gorąca egzoplaneta zmienia metal w gaz. Ale zawiera też wodę
Czytaj też: Co najmniej 2 egzoplanety mogą być lepszymi wersjami Ziemi

C3H2 nie ma tendencji do długiego istnienia w warunkach atmosferycznych, ponieważ reaguje bardzo szybko z innymi cząsteczkami, tworząc kolejne związki. Sam Tytan również się wyróżnia, a jego atmosfera jest czterokrotnie grubsza niż ziemska. Co ciekawe, jej dominujący składnik, podobnie jak na naszej planecie, stanowi azot. Naukowcy uważają, że pod nią ukrywa się ocean zawierający duże ilości słonej wody.

Atmosfera Tytana jest nietypowa, a nowo odkryta cząsteczka to potwierdza

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Cyklopropenyliden jest szczególnie interesujący, ponieważ jest to tzw. cząsteczka pierścieniowa, w której trzy atomy węgla są połączone w kształt pierścienia. Chociaż sam cyklopropenyliden nie odgrywa roli w kwestiach biologicznych, nukleobazy DNA i RNA opierają się na takich właśnie pierścieniach molekularnych.

Czytaj też: Pierwsze zdjęcie stosunkowo bliskiej egzoplanety. Zobaczcie, jak wygląda
Czytaj też: Być może odkryto pierwszą w historii egzoplanetę spoza naszej galaktyki
Czytaj też: WASP-189b to z pewnością jedna z najbardziej niesamowitych egzoplanet