Reklama
aplikuj.pl

W Europie żyły kiedyś krokodyle. Zidentyfikowano ich szczątki

paleontologia

6 milionów lat temu kilka gatunków krokodyli zamieszkiwało Europę, co potwierdzają szczątki znalezione we włoskich regionach Gargano, Toskanii i Scontrone.

Wyniki badania opublikowanego na łamach Journal of Paleontology nawiązują do analizy skamieniałości dwóch krokodyli o długości około trzech metrów. Zostały one wydobyte przez naukowców z Uniwersytetu w Walencji w latach 1995-2006. Co ciekawe, początkowo przypisano je gatunkowi Crocodylus checchiai.

Czytaj też: Pierwsze latające dinozaury stanowiły przykład nieudanej ewolucji
Czytaj też: 12-latek odkrył szkielet dinozaura. To niezwykle rzadki okaz
Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem

Nowe porównania sugerują jednak, że materiał genetyczny nie należy do wymarłego rodzaju Diplocynodon, podobnego do dzisiejszych kajmanów, ani rodzaju Tomistoma. Analiza kości czaszki, wyizolowanych zębów i osteodermów sugeruje, że faktycznie mogą one należeć do gatunku C. checchiai. Problem w tym, że jego taksonomia nie jest jeszcze jasna, co utrudnia bardziej precyzyjną identyfikację.

Na terenie Europy żyły kiedyś krokodyle – były to tereny dzisiejszej Hiszpanii i Włoch

Gady te prawdopodobnie rozprzestrzeniły się na południowych obszarach śródziemnomorskiej Europy. Hipoteza naukowców zakłada, że krokodyle pływały w morzu z jednego kontynentu na drugi, zanim powstało połączenie lądowe między Afryką a Europą. Pomysł ten byłby poparty zachowaniem współczesnych krokodyli, które są dobrymi pływakami i mogą osiągnąć w wodzie prędkość przekraczającą 30 kilometrów na godzinę.

Czytaj też: Nieznane wcześniej masowe wymieranie. Czy to ono zapewniło dinozaurom potęgę?
Czytaj też: Wiecie, że ssaki żywiły się kiedyś mięsem dinozaurów?
Czytaj też: Oto nieznany gatunek dinozaura. Jego przedstawiciele zginęli w dziwaczny sposób