Naukowcy dokonują coraz to nowszych odkryć dotyczących działania naszego mózgu. Najnowsze z nich dotyczy zapamiętywania przez nas miejsca, do którego właśnie idziemy.
Naukowcy z Freiburga, Bochum i Pekinu sugerują, że rytmiczne wahania aktywności mózgu, oscylacje theta, odgrywają rolę w procesie nawigowania. Pomagają one zapamiętać miejsce, do którego aktualnie zmierzamy. Taka konkluzja jest wynikiem badań przeprowadzonych na pacjentach z padaczką. Mieli oni wszczepione do móżgu elektrody co pozwalało na rejestrowanie aktywności neuronów podczas różnych działań.
Czytaj też: Naukowcy chcą sprawdzić, jak SI poradzi sobie z testami dla zwierząt
W badaniach pacjenci nauczyli się kojarzyć poszczególne obiekty z określonymi lokalizacjami. Dla każdego z nich naukowcy zidentyfikowali charakterystyczny wzorzec aktywności mózgu. Następnie pacjenci musieli zapamiętać powiązania obiektów z lokalizacjami. W środowisku wirtualnym nawigowali oni do tego miejsca. W tym czasie mózg reaktywował wzorce aktywności specyficzne dla danej lokalizacji.
Naukowcy mają nadzieję, że ich badania pomogą w leczeniu różnych chorób związanych z dezorientacją i utratą pamięci. Mózg pozostaje jednak ciągle najmniej zbadanym organem, który z pewnością chowa jeszcze mnóstwo tajemnic.
Czytaj też: Badanie potwierdza związek pomiędzy początkiem demencji a nieprawidłowym rytmem serca
Źródło: Medicalxpress