Reklama
aplikuj.pl

W rdzeniu Ziemi może znajdować się ogromna ilość tlenu

Ogromne oceany zawierające magmę prawdopodobnie pompują tlen do płynnego rdzenia naszej planety. Możliwe, że jest on odpowiedzialny za rozmiar trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanów. 

Jaki jest główny dowód na to, że coś podobnego do tlenu kryje się w żelaznym rdzeniu? Trzęsienia ziemi. Dźwięki, które docierają na powierzchnię, są wynikiem fal poruszających się po całej naszej planecie. A zachowanie tych fal daje wskazówki co do zawartości Ziemi.

Czytaj też: Niektóre gwiazdy prawdopodobnie posiadają kryształowe rdzenie

Fale związane z trzęsieniami ziemi odbijają się od rdzenia i przemieszczają w kierunku powierzchni. Ich kształt wskazuje, że ciekły żelazny rdzeń na zewnątrz jest mniej gęsty niż znajdujący się pod ciśnieniem wewnętrzny rdzeń. Ta różnica gęstości wpływa na rozmiar trzęsień ziemi i zachowanie wulkanów na powierzchni. Sęk w tym, że gdyby rdzeń był z czystego żelaza, kontrast gęstości pomiędzy wewnętrznym a zewnętrznym powinien wynosić 1,5 procent. Z badań sejsmologicznych wynika, że jest to ok. 5 procent.

Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że lżejszy pierwiastek w ciekłym rdzeniu jest tlenem. Ale nasza planeta powstała z chmur pyłu wczesnego Układu Słonecznego i wiemy, jakie pierwiastki się tam znajdowały. Zespół badawczy wykluczył inne opcje, takie jak krzem, które teoretycznie mogłyby być obecne w rdzeniu, ale nie wyjaśniają zaobserwowanego efektu. Tlen został, jako najbardziej prawdopodobny kandydat. Aby potwierdzić dotychczasowe wyniki, zespół czeka na rezultaty badań związanych z pomiarami neutrin powstałych na naszej planecie i promieniujących w kierunku powierzchni.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Rdzeń Ziemi jest znacznie młodszy od samej planety