WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W tym tygodniu nastąpi najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat!

Już za trzy dni będziemy mogli podziwiać Księżyc, który przyjmie niezwykłą, pomarańczową barwę zamiast tej, jaką widzimy na co dzień. Zjawisko potrwa przez prawie dwie godziny i będzie widoczne również z Polski.

Niezbyt często zdarza się, by z terenu naszego kraju można było podziwiać tego typu procesy. Zazwyczaj winna jest nasza strefa czasowa bądź niekorzystne warunki, np. zachmurzenie nieba. Tym razem najbardziej poszkodowani będą mieszkańcy Ameryki Północnej, u których zjawisko wystąpi w dzień, będzie więc zbyt jasno, by je zauważyć.

Jak przewidują naukowcy, zaćmienie Księżyca potrwa około 100 minut. Osoby przebywające w tym czasie na Środkowym Wschodzie, południowej i wschodniej Afryce, Indiach oraz zachodniej i południowo-wschodniej Azji będą miały najlepsze warunki do obserwacji.

Oczywiście to, co najbardziej interesuje mieszkańców Polski, to moment, w którym Księżyc będzie wyglądał najbardziej interesująco. Według ustaleń badaczy powinno to nastąpić w piątek około godziny 21:30. To wtedy nasz naturalny satelita nabierze mocno pomarańczowej barwy. Pozostaje nam więc modlić się o jak najbardziej sprzyjające warunki pogodowe.

Nadchodzące zaćmienie będzie wyjątkowe z kiku względów. Przede wszystkim w tym czasie Słońce, Ziemia i Księżyc będą ułożone idealnie w jednej linii. Dodatkowo nasza planeta będzie wtedy najbardziej oddalona od centralnej gwiazdy Układy Słonecznego. Co więcej, zjawisko może potrwać nawet 1h i 47 minut, co będzie wynikiem zaledwie o 5 minut krótszym od dotychczas najdłuższego zaćmienia.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]