Wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży, rzadziej tworzą romantyczny związki czy doświadczają rodzicielstwa. Przynajmniej tak wynika z metaanalizy przeprowadzonej przez naukowcy z Uniwersytetu w Warwick.

Badacze przeanalizowali 4,4 miliona osób urodzonych przedwcześnie. Okazało się, że są oni o 28% mniej skłonni do tworzenia romantycznych związków oraz o 22% zostawiali oni rodzicami. Także relacje seksualne mieli oni aż 2,3 raza rzadziej.

Czytaj też: Ten mężczyzna oślepł przez noszenie soczewek pod prysznicem

Osoby, które urodziły się jeszcze wcześniej (poniżej 28 roku życia) jeszcze rzadziej doświadczały powyższych stanów. Dla przykładu relacje seksualne miały one aż 3,2 razy mniej.

Dzieci urodzone wcześniej są zazwyczaj nieśmiałe, społecznie wycofane i rzadziej podejmują ryzyko. Mają one przez to większe problemy z tworzeniem poważniejszych relacji. Jednakże sama jakość relacji jest taka sama jak u osób urodzonych o czasie.

Osoby opiekujące się wcześniakami powinny więc mieć świadomość znaczenia ich roli. To od nich głównie zależy jak ich dzieci będą się rozwijały.

Czytaj też: Autonomiczne statki towarowe są bliżej, niż myślicie

Źródło: Medicalxpress

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!