Reklama
aplikuj.pl

Według badania z biegiem lat starzejemy się inaczej

starzenie się, proces starzenia, starzenie się z czasem, badanie na temat starzenia się

Wygląda na to, że wcale nie starzejemy się w ten sam sposób przez całe życie. Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda są do tego zdecydowanie przekonane.

W badaniu zmierzono poziomy prawie 3000 pojedynczych białek w osoczu małych próbek krwi od 4263 osób w wieku od 18 do 95 lat. Na ich podstawie stwierdzono, że 1379 tych białek różniło się znacznie w zależności od wieku pacjenta. Dzięki informacjom o poziomach zaledwie 373 tych białek, naukowcy odkryli, że mogą przewidzieć wiek pacjenta „z wielką dokładnością”.

Białka same w sobie są naszymi małymi silnikami napędowymi w organizmie. Zmiany ich poziomu we krwi odzwierciedlają rozpoczęcie, zatrzymanie i zmiany różnych procesów biologicznych. Naukowcy odkryli, że zmiany te były często dość gwałtowne – poziomy białka pozostawały stabilne we krwi przez lata, a następnie gwałtownie spadały lub skakały, zamiast wykazywać stały wzrost lub spadek.

Oznaki starzenia się – i być może przyczyny starzenia się – sprowadzają się do trzech dużych zmian w wieku 34, 60 i 78 lat. Te odkrycia z kolei prowadzą potencjalnie do nowych testów diagnostycznych i możliwości podchodzenia do procesu starzenia się.

Co więcej, te dramatyczne zmiany zdawały się zachodzić w sposób zsynchronizowany z dużymi zmianami w wielu białkach pojawiającymi się w wieku około 34, 60 i 78 lat. To wskazuje na możliwość, że ciało zmienia swoje programy biologiczne w tych wiekach, co potencjalnie prowadzi do nowych form walczenia z procesem starzenia się, czy lepszego przewidywania działania leków.

Inne interesujące odkrycia w badaniu obejmowały fakt, że spośród 1379 białek, które znacząco zmieniają swój poziom wraz z wiekiem, 895 z nich jest znacznie bardziej przewidywalnych pod względem wieku dla jednej płci niż dla drugiej, co wskazuje, że proces starzenia zachodzi inaczej u mężczyzn i kobiet.