WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Woda na Marsie faktycznie jest, ale jak ją wykorzystać?

Woda na Marsie faktycznie jest, ale jak ją wykorzystać?

Na czwartej plancie od Słońca jest bardzo zimno, dlatego tamtejsza woda jest w większości zamarznięta. A jeśli taka nie jest, to najprawdopodobniej ze względu na fakt, iż zawiera ogromne ilości soli, przez co można ją określić mianem solanki.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis opracowali system, który umożliwiałby uzdatnianie takiej wody, przy jednoczesnym wytwarzaniu paliwa. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą tzw. elektrolizy solanki, którą przeprowadzono na Ziemi, ale w warunkach temperaturowych i atmosferycznych odpowiadających marsjańskim.

Czytaj też: Kolonizacja Marsa? Najpierw trzeba się uporać z tymi problemami
Czytaj też: Rolnictwo na Marsie to nie przelewki. Poznaliśmy wyniki analiz
Czytaj też: Jak powstał ten potrójny krater na Marsie?

Aby funkcjonować na Marsie, potencjalni kolonizatorzy będą musieli wytarzać zasoby takie jak woda i paliwo. Łazik Perseverance zabrał ze sobą instrumenty, które umożliwią przeprowadzenie eksperymentalnej elektrolizy. W jej ramach zostanie jednak wyprodukowany tlen, pochodzący z dwutlenku węgla znajdującego się w powietrzu.

Woda na Marsie jest zamarznięta lub ma formę solanki, którą trzeba uzdatnić

System z Uniwersytetu Waszyngtona jest znacznie bardziej zaawansowany. W tych samych warunkach może wyprodukować nawet 25 razy więcej tlenu. Przy okazji produkuje również wodór, który można wykorzystać w formie paliwa. Nie zapominajmy, że podobna technologia mogłaby również trafić do użytku na Ziemi, gdzie mamy coraz większy problem z dostępem do wody pitnej.

Razem możemy więcej. Pomóżmy koledze w leczeniu

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News