Reklama
aplikuj.pl

Jak topnienie lodowców wpływa na stan morza Arabskiego?

Noctiluca scintillans to plankton, który jeszcze 20 lat temu w ogóle nie występował w wodach morza Arabskiego. Teraz te bioluminorescencyjne organizmy w zastraszającym tempie rozmnażają się w tamtejszym regionie.

Powtarzające się co roku i trwające kilka miesięcy zakwity zakłócają funkcjonowanie morskiego łańcucha pokarmowego. W efekcie zagrażają rybołówstwu, którego funkcjonowanie jest wymagane do życia 150 milionów ludzi. Naukowcy sądzą jednak, że proces ten jest ściśle związany ze zjawiskiem topnienia lodowców.

Badania poświęcone tej kwestii zostały opublikowane na łamach Nature’s Scientific Reports. Ich autorzy sądzą, że wraz z kurczeniem się pokrywy lodowej i śnieżnej w Himalajach, monsunowe wiatry wiejące od strony lądu są cieplejsze i bardziej wilgotne, co powoduje ginięcie fitoplanktonu. Ten stanowi pożywienie dla ryb i innych organizmów. Noctiluca scintillans znacznie lepiej radzą sobie w nieprzyjaznym środowisku, dlatego rozmnażają się bez problemów. Niestety, na nich żerują jedynie meduzy i salpidy. Tym samym ryby pozostają bez pożywienia, co zaburza funkcjonowanie tamtejszego łańcucha.

Czytaj też: Największa góra lodowa na świecie rozpada się

Naukowy próbują znaleźć więcej dowodów na wpływ topniejących lodowców na kondycję organizmów zamieszkujących wody morza Arabskiego. Co więcej, podkreślają ogromne znaczenie tego zjawiska dla miejscowej ludności. Zakwity Noctiluca scintillans powodują bowiem, że spada liczebność ryb i zwiększa się problem nielegalnych połowów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News