Rzeczpospolita przypomina temat planów wyłączenia sieci 3G przez polskich operatorów. Pierwsze ruchy zobaczymy już w 2021 roku. Tylko dlaczego 3G, a nie starsze 2G? I dlaczego konieczna może być wymiana telefonu na nowy?
Kiedy wyłączenie sieci 3G?
Wyłączenie sieci 3G to nie jest taka prosta sprawa. Nie wystarczy wcisnąć guzika na konsoli i przeprowadzić cały proces w kilka minut. Potrwa to kilka ładnych lat.
Wyłączenie 3G prawdopodobnie trwa już w Plusie. Operator zobowiązał się do tego przed akcjonariuszami. To kwestia oszczędności, sieć LTE konsumuje mniej prądu niż starsze generacje. Jak to jednak zazwyczaj bywa w przypadku Plusa, operator nie chwali się swoimi poczynaniami w kwestii modernizacji sieci.
Czytaj też: Nasi przegrali, ale w Orange wygrali. Dodatkowy gigabajt już dostępny
W 2021 roku proces ruszy w T-Mobile, a wyłączenia 3G możemy spodziewać się do 2023 roku. Podobnie zapewne będzie to wyglądać w Orange. W końcu obie sieci dzielą ze sobą większość nadajników.
Play mówi o dłuższym procesie, ale do tej pory nie było mowy o samym 3G, a o jednoczesnym wyłączenie 2G i 3G. Ma to potrwać nawet do siedmiu lat.
Czytaj też: W Play rozwiązanie umowy przez telefon. Idą zmiany Prawa Telekomunikacyjnego
Dlaczego wyłączenie sieci 3G, a nie starszego 2G?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zbyt wiele urządzeń działa w oparciu o sieć 2G. Dlatego też pozbycie się nowszego 3G jest znacznie prostsze. Żeby nie szukać daleko wystarczy wspomnieć o bankomatach i terminalach płatniczych. Do tego różnego rodzaju inteligentne czujniki, liczniki wody i podobne urządzenia. Wymiana tego wszystkiego nie będzie tylko kwestią telekomunikacji, a ogromnym przedsięwzięciem dla praktycznie całego kraju.
W przypadku sieci 3G chodzi przede wszystkim o telefony.
Czytaj też: Orange kusi Social Pass z 5G. Czym jest ta usługa?
Wyłączenie sieci 3G wymusi wymianę telefonów na nowsze
Sieci 3G używamy dzisiaj w zdecydowanej większości do prowadzenia rozmów głosowych. O ile nie mamy odpowiednio nowego i wyposażonego smartfonu. Te do prowadzenia rozmów coraz częściej wykorzystują sieć LTE i pozwalają na prowadzenie rozmów w technologii VoLTE (Voice-Over-LTE). Charakteryzuje się ona znacznie wyższą jakością połączeń niż w przypadku sieci 3G.
Jeśli sieć trzeciej generacji zostanie wyłączona, telefony które nie pozwalają na prowadzenie rozmów w sieci LTE pozwolą na prowadzenie rozmów wyłącznie w sieci GSM. Będą działać, ale jakość połączeń nie będzie rozpieszczać.
To wszystko będzie też wymagało przygotowań po stronie operatorów. Obecnie nie w każdej ofercie, głównie na kartę, jest dostępna technologia VoLTE.
Czytaj też: Koniec serii Galaxy Note? Jak jeden tweet wywołał burzę