Reklama
aplikuj.pl

Sprawdźcie, jak satelity powstrzymują wylesianie Afryki

globalne ocieplenie

Dzięki pomocy satelitów krążących po orbicie okołoziemskiej, udało się zmniejszyć wylesianie postępujące do tej pory w 22 afrykańskich krajach. Zjawisko to przyczynia się do zmian klimatu, ponieważ prowadzi do wzrostów emisji dwutlenku węgla.

Rozwiązanie problemu jest stosunkowo proste, ponieważ opiera się na analizie zdjęć satelitarnych. Jeśli system wykryje zauważalny spadek pokrywy leśnej na obserwowanym obszarze, to wysyła powiadomienie do osób zajmujących się nieprawidłowościami.

Czytaj też: Drzewa zawierają zaskakująco dużo informacji o kosmicznych eksplozjach
Czytaj też: Czy na Saharze rosną drzewa? SI dostarcza odpowiedzi
Czytaj też: Czy tegoroczne pożary Amazonii są większe niż zazwyczaj?

Tego typu informacje są dostarczane w ramach systemu GLAD na bezpłatnej, interaktywnej platformie internetowej, zwanej Global Forest Watch. Uruchomiono ją w 2016 roku, a artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Nature Climate Change.

Wylesianie Afryki powoduje, że rosną emisje dwutlenku węgla

Fanny Mofette z University of Wisconsin-Madison dowiodła, że w ciągu 2 lat na terenie 22 afrykańskich krajów zaobserwowano 18-procentowy spadek wylesiania. Emisje dwutlenku węgla, których udało się uniknąć dzięki walce z nielegalną wycinką, przyniosą szacowane oszczędności w wysokości od 149 do 696 milionów dolarów.