Reklama

Z zanieczyszczonego bagna do nowoczesnego kampusu

WOHA, kampus, bagno, projekt

Kampus dla uniwersytetu BRAC w Bangladeszu powstaje na dosyć grząskim gruncie w śródmieściu, który dla WOHA stał się świetnym polem do popisu.

Projekt na kampus obejmuje przekształcenie tego, co firma określa „zanieczyszczonym bagnem” w bujny zielony kampus. Oczywiście z rodzaju tych nowoczesnych, co oznacza, że zostanie wykonany w zrównoważonym procesie budowniczym i finalnie uzupełni go energia słoneczna i systemy zbierania wody deszczowej.

Czytaj też: Niewielki domek na kółkach z przyzwoitą kuchnią

Jak to zwykle z budowlami bywa, na ich temat najwięcej ma od powiedzenia sam wykonawca:

Czerpiąc inspirację z regionu Sundarbans, które mają oddzielne ekosystemy powyżej i poniżej poziomu pływów, projekt WOHA o powierzchni około 88000 metrów kwadratowych dla kampusu jest podzielony na dwie odrębne sekcje: Academia do nauki i Campus Park.

Ten drugi znajduje się na parterze [tuż pod sekcją Academia – dop. red.] i będzie utworzony przez rekultywację istniejącego zanieczyszczonego bagna w stawie bio-retencyjnym z bujnym rodzimym krajobrazem.

Jako miejsce spotkań dla ponad 10000 studentów i szerszej społeczności, ta dolna warstwa będzie działać wraz z audytorium uniwersyteckim, salą wielofunkcyjną i galerią publiczną.

WOHA

Czytaj też: Masz pomysł na dziwaczny dom? Zgłoś się i zgarnij nagrodę!

Przekształcenie zanieczyszczonego bagna w widoczne na grafikach przyjemne miejsce, łączące wygodę z naturą, z pewnością nie będzie łatwe. Teren nie tylko jest okropnie ograniczony, ale też znajduje się na zabudowanym już terenie.