WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zarażanie wirusem może zostać metodą walki z HIV

Mimo powstawania coraz to nowszych rodzajów szczepionek, to stworzenie jej na wirus HIV póki co jest niemożliwe. Niemniej naukowcy ciągle nad tym pracują. Tym razem badacze z Uniwersytetu w Teksasie być może znaleźli szansę na zmniejszenie zjadliwości HIV co też jest małym krokiem w stronę szczepionki.

Naukowcy chcą wykorzystać zalety inżynierii genetycznej do tłumienia działalności wirusa w całym organizmie. Jako dowód dla swojej koncepcji podają oni badania na modelu kolonii bakterii E.coli i pary bakteriofagów symulujących HIV. W szczególności wykorzystali oni do tego fagi RNA. Koncepcja polega na tym, że na początku zaraża się kolonię wirusem terapeutycznym, który uszkadza jej pile i zapobiega przed przyjmowaniem nowe materiału genetycznego. W swoich eksperymentach naukowcy odkryli, że kolonia zarażona wirusem terapeutycznym pozostawała stabilna podczas ataku fagów RNA.

Badanie niestety nie oznacza, że szybko powstanie realny sposób na leczenie wirusa. Pokazuje ono jednak, że użycie terapeutycznego wirusa może być wykorzystane w przyszłych badaniach. Zanim zostanie to przeniesione na człowieka to minie jeszcze sporo czasu.

Źródło: https://www.engadget.com/; Zdjęcie:Autor: Photo Credit: C. GoldsmithContent Providers: CDC/ C. Goldsmith, P. Feorino, E. L. Palmer, W. R. McManus [Public domain], Wikimedia Commons