WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Zasilana energią słoneczną stacja kolejowa we Włoszech już działa

Firma Stefano Boeri Architetti zasłynęła ze swoich projektów, w których dominowała zieleń. W tym nie dominuje, ale „zielone” jest w tej stacji kolejowej coś zupełnie innego.

Położona w Matera, w południowych Włoszech, stacja kolejowa Matera Centrale została zbudowana na miejscu dawnego parkingu i stanowi duże stylistyczny odejście od porośniętych drzewami budynków. Tym właśnie rozsławiła się bowiem firma Stefano Boeri Architetti.

Według samych twórców projekt ma na celu zapewnienie wizualnego połączenia między niesamowitą osadą jaskini troglodytów Sassi w mieście, która prawdopodobnie pochodzi z 7000 lat p.n.e., z pobliskimi powojennymi dzielnicami i bardziej nowoczesną architekturą.

projekt Stefano Boeri Architetti, Matera Cenrale, stacja kolejowa z energią słoneczną, stacja z panelami

Budynek jest wykończony w dosyć brutalistycznym stylu, w którym dominuje surowy kamień, co ma odzwierciedlać wspomnianą jaskinię i podkreślać szarość stali. Obejmuje plac publiczny na poziomie gruntu, podczas gdy linie kolejowe znajdują się w przejściu podziemnym.

projekt Stefano Boeri Architetti, Matera Cenrale, stacja kolejowa z energią słoneczną, stacja z panelami

Duży dach jest wsparty na kilkunastu stalowych kolumnach i zapewnia cień i schronienie. Ponadto został wyposażony w 696 paneli słonecznych, które wytwarzają 271440 kWh rocznie. Tutaj właśnie projekt upycha swoją ekologiczność. Jak wyjaśnia Stefano Boeri:

Zaprojektowanie nowej stacji kolejowej pozwoliło nam połączyć cechy charakterystyczne miasta, do którego ta nowa stacja wpasuje się, zarówno pod względem lokalizacji, jak i architektury. Stworzyliśmy strukturę, która, mamy nadzieję, stanie się swego rodzaju skrzyżowaniem, a także miejscem na przerwę lub interakcję z innymi.

ŹRÓDŁO: New Atlas