Reklama
aplikuj.pl

Odtajniono zdjęcia samolotu ze Strefy 51. To A-12 Oxcart

sekretne miejsce katastrofy A-12 Oxcart, A-12 Oxcart, miejsce katastrofy A-12 Oxcart

Co powiecie na pierwsze w historii widziane zdjęcia szpiegowskiego samolotu ze Strefy 51? Te dopiero odtajniono, pokazując tajemniczego A-12 Oxcart.

Zdjęcia samolotu ze Strefy 51

W rzeczywistości nie jest to pierwszy raz, kiedy słyszymy o A-12 Oxcart, ale dziś po raz pierwszy ten pokazał się na archiwalnych zdjęciach z tajemniczej Strefy 51. A-12 Oxcart był poprzednikiem obecnie znanego i już niestosowanego od 1999 roku SR-71 Blackbird, który również odpowiadał za strategiczne rozpoznanie na dużych wysokościach.

Czytaj też: Nowy helikopter dla Marynarki USA poszukiwany
Czytaj też: Widmo wojny? Chiny symulowały atak na lotniskowiec USA
Czytaj też: Gruntowne odświeżenie myśliwców F-22 Raptor USA

A-12 był krótszy i lżejszy niż SR-71, ale nawet szybszy i choć zaczął latać dopiero w 1963 roku, nadal należy do niego rekord prędkości 3,29 Macha w segmencie odrzutowców z silnikami wymagającymi powietrza do działania. Chociaż szybszy, miał niższy zasięg, co doprowadziło do jego wycofania w 1968 roku.

Czytaj też: Nowa rosyjska zbroja dla żołnierzy w ogniu krytyki
Czytaj też: Najnowszy myśliwiec F-15 Eagle Sił Powietrznych USA wzbił się w przestworza
Czytaj też: Marynarka USA może docenić lżejsze lotniskowce

Lockheed zbudował łącznie zaledwie 15 samolotów A-12, a dwa z nich stracił w wyniku katastrof. Jednym z nich był ten, którego bierzemy dziś pod lupę. Wspomniany Walter Ray podczas lotu musiał podjąć próbę wyskoczenia z pokładu, kiedy w jego A-12 doszło do gwałtownej utraty paliwa, co spowodowało wyłączenie silników.