Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, jak dokładny jest ten zegar atomowy

pomiar czasu

Konstrukcja opracowana przez amerykańskich ekspertów wykorzystuje splątanie kwantowe, dzięki któremu jest niezwykle precyzyjna. Naukowcy przekonują, że jego niedokładność – po 14 mld lat – wyniesie mniej niż 1/10 sekundy.

Tak powstały zegar mógłby posłużyć do wykrycia nieopisanej jak do tej pory ciemnej materii. Wiadomo jednak, że tworzy ona nawet 3/4 całęgo wszechświata. Poza tym, astrofizycy mogliby wykorzystać ten instrument do poznania wpływu grawitacji na czas.

Czytaj też: Co Stephen Hawking mówił o końcu wszechświata?
Czytaj też: Czym są ciemne składniki Wszechświata?
Czytaj też: Ludzki mózg wygląda jak wszechświat. Zobaczcie porównanie

Artykuł, który został opublikowany na łamach Nature, sugeruje, że obecne zegary atomowe wykonują pomiary w oparciu o tysiące niezwykle schłodzonych atomów. Są one „uchwycone” za pomocą laserów i sondowane przez inny laser, którego częstotliwość jest podobna do częstotliwości drgań analizowanych atomów.

Zegar atomowy wykorzystujący iterb może posłużyć do zrozumienia tajemnic wszechświata

Nawet takie rozwiązania nie zapewniają jednak pełnej wydajności, dlatego dr Pedrozo-Peñafiel i jego współpracownicy postanowili to zmienić. W tym celu splątali oni 350 atomów iterbu. które oscylują 100 000 razy na sekundę częściej niż cez, czyli pierwiastek stosowany w „zwykłych” zegarach atomowych.

Czytaj też: Wszechświat jest znacznie gorętszy niż dawniej. I będzie jeszcze cieplejszy
Czytaj też: Czy stwórca wszechświata pozostawił nam zakodowane wiadomości?
Czytaj też: Czarna dziura nieznanego typu mogłaby zaburzyć wszystko, co wiemy o wszechświecie

Tak jak w przypadku zwykłego zegara atomowego, zespół badawczy uwięził atomy, a następnie potraktował je laserem tak, by światło odbijało się między znajdującymi się w środku lustrami. Oddziaływanie lasera z atomami doprowadziło do ich splątania. Następnie naukowcy użyli innego lasera do pomiaru średniej częstotliwości atomów. Odkryli wtedy, że splątanie umożliwiło zegarowi osiągnięcie oczekiwanej precyzji czterokrotnie szybciej.