Rodinia była superkontynentem, który istniał przed lepiej znaną Pangeą, funkcjonującą od 320 milionów do 170 milionów lat temu. W nowym badaniu naukowcy twierdzą, że superkontynenty i superoceany tworzą się i rozpadają w naprzemiennych cyklach. Czasami w ich wyniku oceany pozostają „przy życiu”, a czasami wracają do wnętrza Ziemi. 

Historia superkontynentów jest nieco mętna, ale geologowie są coraz bardziej przekonani, że łączą się one w jeden gigantyczny ląd średnio co 600 milionów lat. Najpierw pojawiła się Nuna, która istniała między 1,6 miliarda a 1,4 miliarda lat temu. Potem Nuna rozpadła się, by stworzyć Rodinię około 900 milionów lat temu. Rodinia rozpadła się 700 milionów lat temu. Następnie, około 320 milionów lat temu, powstał Pangea.

Każdy superkontynent rozpada się i powstaje od nowa dwiema naprzemiennymi metodami. Te dwie metody są nazywane „introwersją” i „ekstrawersją”. W pierwszym przypadku ląd się łączy, a superocean pozostaje na swoim miejscu. W drugim z kolei woda jest pochłaniana i znika w płaszczu Ziemi.

Czytaj też: Pod górami znajduje się miejsce narodzin kontynentów

Badacze wykorzystali modelowanie, aby wykazać, że w ciągu ostatnich 2 miliardów lat na przemian zachodziła introwersja i ekstrawersja. W tym scenariuszu superkontynent Nuna rozpadł się, a następnie utworzył Rodinię poprzez introwersję. Superocean Nuny przetrwał, aby stać się superoceanem Rodinii, który nazwano Mirowia. Gdy doszło do subdukcji Mirowii, Rodinia rozdzieliła się. Następnie połączyła się po drugiej stronie planety jako Pangea. Powstał również nowy superocean, zwany Panthalassa.

Pangea, oczywiście, została rozdzielona, ​​by stać się kontynentami, które znamy dzisiaj. Pozostałości Panthalassy przetrwały jako obecny Pacyfik. Jeśli naprzemienny wzór się utrzyma, następny superkontynent powstanie w wyniku introwersji. Wszystko sprowadza się do tego, co napędza tektonikę płyt. Nikt nie wie, co wyzwala początek subdukcji w określonym miejscu i czasie.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Naukowcy prawdopodobnie odkryli dawne kontynenty pod Antarktydą

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!