Izraelscy naukowcy odkryli, co może być najstarszym znalezionym piecem hutniczym. Pochodzi on sprzed 6500 lat i został opisany na łamach Journal of Archaeological Science.
Badane przez archeologów stanowisko zawiera mały warsztat do wytapiania miedzi, który wykonano z cyny oraz pozostałości żużla będącego produktem ubocznym. Oczywiście samo umieszczenie rudy w ogniu do niczego nie doprowadzi, ponieważ potrzeba zaawansowanej wiedzy z dziedziny hutnictwa, aby kierować tym procesem.
Czytaj też: Dzięki archeologom możemy poznać losy ogromnego słonia sprzed 300 000 lat
Czytaj też: Jak archeolodzy badają zmiany w technikach walk mieczem na przestrzeni lat?
Czytaj też: Archeolodzy odkryli tajemnicze kamienie wyrzeźbione 4000 lat temu
Najstarszy piec hutniczy wywodzi się z tzw. kultury gaszulskiej
Analiza izotopów ołowiu sugeruje, że ruda pochodzi wyłącznie z Wadi Faynan. Z kolei piece hutnicze znaleziono niemal 100 kilometrów od tego miejsca. Być może takie oddalenie było sposobem na ochronę metod produkcyjnych przez ówczesnych mieszkańców, którzy mieli monopol na wytapianie miedzi.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Byli to przedstawiciele kultury gaszulskiej, występującej na terenach południowej Palestyny. Wyróżniała się ona m.in. osiągnięciami artystycznymi i prowadzeniem rytuałów. Rozwijała się w chalkolicie, będącym okresem przejściowym między epokami kamienia i brązu. Ludzie w tym czasie korzystali zarówno z kamienia, jak i miedzi w zależności od zastosowania.
Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?