Reklama
aplikuj.pl

Zwierzę sprzed 500 mln lat ma świetnie zachowany układ nerwowy. Co można z nim zrobić?

Naukowcy badający szczątki organizmu sprzed 500 milionów lat doszli do wniosku, że może on być powiązany ze współczesnymi pajęczakami. Uwagę zwraca też inny aspekt.

Łącznie badacze natrafili na dwa kambryjskie robaki, które uznano za przedstawicieli gatunku Mollisonia symmetrica. Ich dokładny wiek został oszacowany na 508 milionów lat, co jest szczególnie niezwykłe gdy mamy na uwadze fakt, że niektóre elementy układu nerwowego obu zwierząt, takie jak oczy, są łatwe do rozpoznania nawet po tak długim czasie.

Czytaj też: Naukowcy skończyli pierwsza mapę układu nerwowego u zwierzęcia

Z drugiej strony, nie wszystkie te elementy zachowały się w stanie umożliwiającym ich identyfikację. W efekcie naukowcy nie mogą umieścić Mollisonia symmetrica na drzewie genealogicznym i określić dokładnych powiązań pomiędzy tym gatunkiem a współcześnie żyjącymi. Dotychczasowe ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach Nature Communications.

Analizując układ nerwowy tego zwierzęcia naukowcy będą mogli umieścić je na drzewie genealogicznym

Pierwsze skamieniałe fragmenty mózgów stawonogów odkryto w 2012 roku i od tamtej pory takich znalezisk było kilkanaście. Co ciekawe, w tym przypadku znalezisk dokonano w… muzealnych zbiorach, choć ich pierwotnym miejscem pochodzenia były tzw. łupki z Burgess. Pierwsza ze skamieniałości ma 13 milimetrów długości i 3,5 milimetra szerokości, natomiast druga cechuje się wymiarami wynoszącymi 7,5 na 1,7 milimetra.

Czytaj też: Znaleźli skamieniałości roślin sprzed milionów lat. Co mówią nam na temat rodzaju Anthrophyopsis?

Obserwacje mikroskopowe wykazały istnienie jakiegoś rodzaju tkanki nerwowej, choć nie jest jasne, czy są to struktury przypominające mózg. Obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że współczesne szczękoczułkopodobne oraz obaj przedstawiciele opisywanego gatunku mają wspólnego przodka.