Jaskinia Grotte de Cussac znajdująca się we francuskim Dordogne jest miejscem zawierającym niesamowitą sztukę jaskiniową. Zawiera bowiem ponad 800 rycin zwierząt i ludzi, które liczą od 25 000 do 30 000 lat.
Na miejscu znaleziono również szczątki co najmniej sześciu osób, pochodzące z podobnego okresu. Przez 10 ostatnich lat archeolodzy prowadzili tam swoje badania, a ich dokonania zostały opisane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.
Co ciekawe, ze względu na wysokie stężenie dwutlenku węgla, jaskinia jest dostępna tylko przez kilka miesięcy w roku. Poza tym, wchodzące do środka osoby muszą nosić wyczyszczone i wysterylizowane kombinezony ochronne oraz gumowe buty. Badania muszą być prowadzone na miejscu i nie wolno wykonywać żadnych wykopalisk.
Czytaj też: Co doprowadziło do zniknięcia neandertalczyków? Oto nowa teoria
Ludzkie szczątki zostały znalezione w trzech miejscach – nasi przodkowie celowo umieścili je w obszarach, w których wcześniej hibernowały niedźwiedzie. W dwóch z tych miejsc znaleziono także oznaki pokrycia powierzchni czerwoną ochrą przed tym, jak umieszczono tam szczątki. Poza tym, ciała zostały ułożone w szczególny sposób, a w niektórych przypadkach mieszają się ze sobą kości kilku osób. Dalsze badania w tej kwestii powinny dostarczyć nowych informacji nt. struktur społecznych ówczesnych ludzi.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News