Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, gdzie mogło się rozwijać życie na Marsie

kosmos

Z artykułu opublikowanego na łamach Science Advances wynika, że życie na Marsie mogło się w przeszłości rozwijać dzięki aktywności zachodzącej na głębokości wielu kilometrów pod powierzchnią tej planety.

Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa wykorzystali symulacje komputerowe do obliczenia prawdopodobieństwa powstania życia na Czerwonej Planecie oraz tego, gdzie mogło ono pojawić się po raz pierwszy.

Czytaj też: Woda na Marsie faktycznie jest, ale jak ją wykorzystać?
Czytaj też: Kolonizacja Marsa? Najpierw trzeba się uporać z tymi problemami
Czytaj też: Jak powstał ten potrójny krater na Marsie?

Pesymistyczne wieści są takie, że – nawet w przypadku scenariusza zakładającego obecność dużych ilości gazów cieplarnianych w marsjańskiej atmosferze – szansa na uzyskanie wysokich temperatur wydaje się niewielka.

Życie na Marsie, jeśli istniało, to prawdopodobnie ograniczało się do konkretnych obszarów

Z drugiej strony, cztery miliardy lat temu Czerwona Planeta charakteryzowała się wysoką aktywnością geotermalną. Za jej sprawą mogło dojść do topnienia lodowej skorupy i pojawienia się życia. Nawet mniej aktywne Słońce nie musiało przesądzać o tym, że na powierzchni Marsa nie mogły istnieć cieki wodne.

Czytaj też: Rolnictwo na Marsie to nie przelewki. Poznaliśmy wyniki analiz
Czytaj też: Mars już miliardy lat temu posiadał wodę? Tak sugeruje saharyjski meteoryt
Czytaj też: Podróż na Marsa mogłaby trwać o połowę krócej. Wszystko dzięki nowemu napędowi

Marsjański regolit nosi ślady istnienia w przeszłości koryt rzecznych, a znalezione w nich substancje sugerują, że od 4,1 do 3,7 mld lat temu była to stosunkowo wilgotna planeta. Przywodzi to na myśl sytuacje obserwowane na Ziemi, takie jak np. obecność subglacjalnych jezior geotermalnych na Antarktydzie. I to właśnie w obszarach o podobnej charakterystyce, tyle że na Marsie, mogłoby występować potencjalne życie.