WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

5G Play w 16 miastach już w lutym. Tylko kto z tego skorzysta?

5G Play w 16 miastach już w lutym. Tylko kto z tego skorzysta?

Sieć Play informuje o postępującej rozbudowie infrastruktury 5G. Do końca lutego zasięg sieci piątej generacji pojawi się w 16 miastach. Fioletowi mówią o wdrożeniu komercyjnym. Czy to oznacza, że z 5G będzie mógł skorzystać każdy?

16 miast z 5G Play

Do końca lutego Play chce uruchomić sieć 5G w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Augustowie, Zakopanem, Szczyrku, Bukowinie Tatrzańskiej, Karpaczu, Giżycku, Władysławowie, Mrągowie, Kołobrzegu i Ustce. Czyli oprócz największych miast sieć piątej generacji pojawi się również w miejscowościach turystycznych.

W sumie Play chce uruchomić 5G na 500 stacjach bazowych.

Wydarzenie skomentował prezes Play Jean Marc Harion:

Z dumą ogłaszam postępy Play we wdrożeniu sieci 5G. 500 stacji bazowych w 16 polskich miastach na początku roku jest potwierdzeniem dynamicznej rozbudowy sieci. Dzięki intensywnemu rozwojowi infrastruktury 5G oraz doświadczeniu zebranemu w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu jesteśmy gotowi na komercjalizację 5G. Naszym celem jest udostępnienie polskim konsumentom najnowocześniejszej technologii i korzyści z niej wynikających, w tym samym czasie co najbardziej zaawansowane technologicznie kraje na świecie.

Play poinformował też, że czeka na nadchodzącą aukcję częstotliwości 5G. Pasmo 3,4-3,8 GHz pozwoli na poszerzenie oferty i znaczne zwiększenie prędkości Internetu mobilnego.

Komercyjne 5G, czyli 5G dla każdego? Tego nie wiemy

W komunikacie, jak i wypowiedzi prezesa Play czytamy o komercyjnej ofercie 5G. Czyli takiej, która jest dostępna dla klientów, o ile posiadają oni kompatybilne urządzenie oraz kartę SIM. Czy faktycznie tak będzie? Tego jednak jeszcze nie wiemy.

Jeśli Fioletowi nie dostarczą klientom kompatybilnego sprzętu i usług, nikt nie będzie mógł z 5G korzystać. Ideałem byłaby również odpowiednia oferta, bo większa prędkość Internetu w sieci piątej generacji spowoduje znacznie większe zużycie danych przez klientów. Wykonanie jednego pomiaru w aplikacji Speedtest.pl konsumuje nawet ponad 900 MB transferu.

Poprosiliśmy Play o dodatkowy komentarz w tej sprawie i wynika z niego, że stworzenie dedykowanej oferty jest kwestią czasu i operator będzie na bieżąco informować o kolejnych postępach.

Mam kompatybilny telefon, wkładam kartę SIM Play i mam 5G?

Odpowiedź jest krótka – nie. Do każdej karty SIM/numeru telefonu w systemie operatora jest przypisany zestaw usług. Część z nich jest nazywana usługami podstawowymi. Pozwalają one wysyłać wiadomości, wykonywać połączenia i łączyć się z odpowiednią siecią. Systemy są tak skonstruowane, żeby na każdej karcie SIM owe usługi zawsze były aktywne. Jeśli numer nie ma aktywnej usługi pozwalającej na korzystanie z LTE, to z siecią LTE się nie połączymy.

Podobnie jest z siecią 5G. Jeśli w systemie operatora nie pojawi się odpowiednia usługa, która włączy 5G na karcie SIM, to o logowaniu w sieci piątej generacji możemy zapomnieć. Niewykluczone, że może być konieczna wymiana karty SIM na nową. Nie jest to żaden wymysł operatora, podobnie było w przypadku pojawienia się sieci LTE. Wtedy też nie z każdej karty SIM można było się zalogować w 4G.