Od 20 maja 2020 roku z rynku zostaną wycofane papierosy mentolowe i z kapsułką. W Polsce pali je nawet 9 milionów osób, więc wydarzenie to dotknie sporej ilości osób.
Pierwsze badania pokazują, że nawet 2/3 palaczy nie wie, że taka zmiana będzie miała miejsce. Za to wycofanie z rynku takich papierosów będzie dotyczyło aż 42% wszystkich osób, które sięgają po papierosy.
Polacy nie wierzą też w skuteczność zakazu. 81% z nich uważa, że wprowadzenie w życie takiej dyrektywy unijnej nie spowoduje zmniejszenia liczby palaczy. Uważają oni, że Polacy znajdą sposób na obejście zakazu, choćby poprzez kupowanie fajek na czarnym rynku. Większość Polaków uważa też, że palacze powinni mieć prawo samemu decydować co chcą palić.
Wśród palaczy aż 90% z nich deklaruje, że nie zrezygnuje z nałogu po wejściu dyrektywy. 50% z nich będzie paliło zwykłe papierosy, 16% przejdzie na produkty alternatywne a 20% deklaruje szukanie alternatyw na czarnym rynku.
Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów, mówi:
Naszym zdaniem polityka zakazów nie zawsze jest skuteczną taktyką w walce z paleniem papierosów. Jak wynika z badania zdecydowana większość palaczy, pomimo nadchodzącego zakazu, nie zamierza zrezygnować z nałogu. Niezwykle niepokojący jest fakt, iż jedynie 16% osób rozważa przejście na legalne produkty alternatywne, takie jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu, podczas gdy prawie 20% palaczy deklaruje chęć ich zakupu z nielegalnych i niebezpiecznych źródeł. Będziemy monitorować efekty tej zmiany prawnej.
Projekt #ZakazMentoli wychodzi na przeciw konsumentom. Pod tym adresem internetowym znajdują się najistotniejsze informacje na temat zmiany w prawie i konsekwencji dla palaczy. Ze zdrowotnego punktu widzenia najlepiej jest rzucić palenie. Nie warto patrzyć na czarny rynek, bowiem tam papierosy nie są kontrolowane i nie wiadomo co się w nich znajduje. Warto też rozważyć alternatywę w postaci np.: IQOS, który jest mniej szkodliwym rozwiązaniem.
Prof. dr hab. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego, mówi:
Pojawia się pytanie, czy wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów mentolowych oraz
z kapsułką to dobra metoda, aby nakłonić palaczy do porzucenia nałogu. Nie ulega wątpliwości, że rzucenie palenia byłoby najlepszym rozwiązaniem, jednak większość palaczy nie bierze go pod uwagę. Istnieje wiele badań pokazujących, że pierwszą reakcją na zakazy jest poszukiwanie innych możliwości, np. na czarnym rynku. Wprowadzenie ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów, w drastyczny sposób pokazujących zdrowotne skutki palenia, również miało ich zniechęcić.
Okazuje się jednak, że takie działania w niewielkim stopniu przemawiają do palaczy.
Z pewnością trzeba namawiać ludzi do rzucenia albo przynajmniej ograniczenia palenia, ale jednak trzeba rozumieć, w jaki sposób takie działania powinny być podejmowane. Niestety, zakazy nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty.”