Firma Deloitte we współpracy z Huaweiem opublikowała dokument – Zwalczanie COVID-10 z 5G: możliwości ulepszenia publicznych systemów opieki zdrowotnej. W Białej Księdze zostały przeanalizowane przykłady leczenia Koronowirusa w Chinach oraz kluczowe użycie przy tym możliwości sieci 5G.
Sieć 5G bardziej elastyczna od LTE
Twórcy dokumentu wskazują, że ze względu na większą szybkość transmisji danych, mniejsze opóźnienie oraz liczbę punktów połączeń, sieć 5G oferuje znacznie większą elastyczność od sieci 4G LTE. To pozwala na sprawniejsze przesyłanie danych podczas epidemii oraz tworzenie nowych metod leczenia.
Zobacz też: Co ma wspólnego Koronawirus i 5G? Dla specjalistów dezinformacji więcej niż myślisz
Wykorzystanie 5G przy leczeniu Koronawirusa
Jako jeden z przykładów podana została możliwość zdalnego i szybkiego rozpoznania osób chorych. Wykorzystując kamerę termiczną i urządzenie wykrywające można szybko przesłać zebrane dane do platformy obliczeniowej i w bardzo krótkim czasie otrzymać wynik pomiaru.
W podobny sposób można zdiagnozować pacjenta już w karetce. W trakcie transportu dane medyczne są szybko przesłane do lekarza, a po szybkiej weryfikacji po przybyciu do szpitala już wiadomo, do jakiego oddziału skierować pacjenta.
Za pomocą sieci 5G jest również możliwe konsultowanie przypadków oraz przesyłanie danych pomiędzy szpitalami w Wuhan i Pekinie.
Udane zastosowania 5G w medycynie można przełożyć na inne obszary
Platforma do monitorowania epidemii wykorzystująca sieć 5G może być w podobny sposób wykorzystana do zarządzania inteligentnym miastem. Dzięki szybkiej analizie danych z wielu źródeł, takich jak kamery i czujniki, można sprawniej zarządzać planowaniem urbanistycznym, ruchu ulicznego, ochronie środowiska i bezpieczeństwem publicznym.
Zobacz też: Facebook uruchamia centrum informacji dotyczących koronawirusa
W przypadku klęsk żywiołowych, sieć 5G może pomóc w transformacji łańcucha dostaw. Śledzenie linii produkcyjnych lub towarów w czasie rzeczywistym pomoże w krótkim czasie zautomatyzować procesy oraz ograniczyć ich koszty.
Użycie sieci 5G w przypadku walki z Koronawirusem pokazało, jak w prosty sposób można z niej korzystać do zdalnych konsultacji medycznych. Nie chodzi tu już nawet o często powtarzane operacje, ale o zwykła diagnozę na podstawie świeżo przeprowadzonych badań. To z kolei można przełożyć na zdalne monitorowanie środowiska w miejscach niedostępnych dla człowieka.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News