Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o wpływie rosnących temperatur na ludzi, rzekach na Marsie i zaćmieniu Księżyca sprzed ok. 1000 lat.
Na pobliskim brązowym karle występują chmury przypominające te z Jowisza
Najbliższy znany brązowy karzeł, Luhman 16A, prawdopodobnie posiada charakterystyczne pasma chmur. Luhman 16A jest częścią układu binarnego, który zawiera drugiego brązowego karła. Obiekty te znajdują się 6,5 roku świetlnego od Słońca i stanowią trzeci najbliższy nam układ. Korzystając z techniki zwanej polarymetrią, naukowcy doszli do wniosku, że wokół Luhman 16A formują się chmury przypominające te z Jowisza czy Saturna.
Wpływ tsunami i trzęsień ziemi na jonosferę może być zaskakująco duży
Mogło by się wydawać, że trzęsienia ziemi i powstające w ich konsekwencji tsunami mają wpływ przede wszystkim na to, co znajduje się na powierzchni naszej planety. Z nowych badań wynika jednak, że owe kataklizmy powodują również duże zmiany w jonosferze. Zdaniem naukowców, tego typu zjawiska, podobnie jak rozbłyski słoneczne, mogą wywoływać zakłócenia w komunikacji radiowej i GPS.
Rosnące temperatury mogą spowodować problemy u 3,5 mld ludzi
Przy wzroście średniej rocznej temperatury o 1,8 stopnia Celsjusza, około miliarda ludzi znajdzie się na obszarach zbyt ciepłych, by można było je bezproblemowo zamieszkiwać. Taki scenariusz jest jednak dość optymistyczny – te mniej pozytywne sugerują zwiększenie tej liczby do ok. 3,5 mld. Zmiany dotkną więc ok. 1/3 przewidywanej populacji, zamieszkującej tereny Afryki, Ameryki Południowej, Azji oraz Australii.
Znaleziono najbliższą Ziemi czarną dziurę. Możemy zobaczyć jej wpływ gołym okiem
W gwiazdozbiorze Lunety, położonym ok. 1000 lat świetlnych od Ziemi, znajduje się odkryta niedawno czarna dziura. I choć nie można jej bezpośrednio zaobserwować, to jej przyciąganie grawitacyjne wywiera widoczny wpływ na krążące wokół niej gwiazdy. Naukowcy sądzą, że czarna dziura ma masę ok. 4-krotnie większą od Słońca. Jest to najbliższy Ziemi tego typu obiekt, choć w przyszłości prawdopodobnie odkryjemy ich więcej.
Zmiany klimatu spowodują rozprzestrzenianie chorób. Jaka w tym rola komarów?
Gatunek komara zwany Aedes aegypti może znacząco powiększyć obszar swojego występowania. Wiąże się to ze wzrostem globalnych temperatur. Rzeczony owad może być nosicielem wielu chorób, takich jak denga, zika i żółta febra. Obecnie występuje on głównie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, ale do 2030 r. niektóre części Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Turcji będą zamieszkałe przez przedstawicieli Aedes aegypti.
Pojawił się nowy pomysł na odnalezienie „Dziewiątej Planety”
Fizyk Edward Witten twierdzi, że znalazł sposób na znalezienie „Dziewiątej Planety”, rzekomego obiektu o masie 5 do 10 razy większej od Ziemi, który miałby krążyć na obrzeżach naszego układu. Naukowiec zaproponował stworzenie floty sond, które miałyby określić położenie tego tajemniczego obiektu. Wyposażone w nadajniki radiowe i precyzyjne zegary, sondy mogłyby pomóc badaczom w ustaleniu ich pozycji, a takie rozwiązanie można też stosować do poszukiwania innych ciał niebieskich.
Na Marsie były kiedyś rzeki. Dzięki tym zdjęciom możecie zobaczyć ich pozostałości
Miliardy lat temu, Mars był cieplejszy niż obecnie i mógł nawet posiadać warunki wystarczające do utrzymania życia. Sugerują to m.in. wykonane niedawno zdjęcia przedstawiające klif. Został on utworzony przez rzeki ponad 3,7 miliarda lat temu. Co więcej, tego typu cieki wodne funkcjonowały na Czerwonej Planecie przez co najmniej setki tysięcy lat. Biorąc pod uwagę fakt, że skały osadowe mogą zawierać pozostałości marsjańskiego życia, naukowcy planują wykonanie odpowiednich analiz.
Jurassic Park nas okłamał. Jak polowały welociraptory?
Każdy, kto oglądał kultowy Park Jurajski z pewnością pamięta polujące w grupach welociraptory. Niestety, nie udało się znaleźć skamieniałości, które pozwoliłyby sądzić, że welociraptory lub ich krewni chwytały swoje ofiary dzięki stadnej współpracy. Co więcej, ani ptaki ani krokodyle zazwyczaj nie polują w grupach i rzadko kiedy atakują większe od siebie zwierzęta. Wygląda więc na to, że Steven Spielberg wprowadził nas w błąd.
Co emisje dwutlenku węgla mówią nam o Księżycu?
Od dawna naukowcy sądzą, że nasz naturalne satelita powstał z materiału, który został wyrzucony, gdy inna planeta zderzyła się z Ziemią. Część teorii sugeruje, że lotny węgiel odparowywał z Księżyca na skutek ciepła wygenerowanego podczas zderzenia. Problem w tym, że owe badania opierają się na analizie skał księżycowych. Innych wniosków dostarczają obserwacje wykonane przez orbiter KAGUYA, który koncentrował się na tamtejszych emisjach CO2.
Czego możemy się dowiedzieć z zapisków nt. zaćmienia sprzed niemal 1000 lat?
5 maja 1110 roku doszło do zaćmienia Księżyca, podczas którego Srebrny Glob przybrał niezwykle ciemną barwę. Do takich wniosków można dojść analizując średniowieczne kroniki. Łącząc ich treść z analizą danych z pierścieni drzew i rdzeni lodowych, naukowcy stwierdzili, iż ciemny kolor naszego naturalnego satelity mógł być efektem erupcji wulkanów, do których doszło na początku XII wieku. Doprowadziły one m.in. do spadku temperatur na półkuli północnej o około 1 stopień Celsjusza.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News