Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [05.07.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o przeliczaniu psiego wieku, zaskakujących strukturach na Tytanie oraz perfumach o zapachu… kosmosu.

Prawdopodobnie wiemy, co odpowiada za spadki jasności ogromnej gwiazdy – Betelgezy

Astronomowie doszli do wniosku, że na powierzchni stosunkowo bliskiej gwiazdy – Betelgezy – powstała ogromna plama, znacznie większa od Słońca. Tego typu formacje pojawiające się na powierzchni czerwonego olbrzyma są o około 10% chłodniejsze niż pozostała część Betelgezy. Wspomniane plamy pokrywają od 50% do 70% zewnętrznej warstwy tej gwiazdy. Betelgeza jest 900 razy większa od Słońca, a z szacunków badaczy wynika, iż w ostatnim czasie jej temperatura spadła o ok. 200 stopni Celsjusza.

Na terenie Botswany znaleziono setki martwych słoni. Naukowcy nie wiedzą, co się stało

W delcie rzeki Okawango doszło do masowych zgonów wśród słoni – aż 70% z nich miało miejsce w okolicach zbiorników wodnych. Dwie główne możliwości zakładają zatrucie lub zakażenie nieznanym patogenem. Wykluczono również wąglik, który początkowo stanowił głownego „podejrzanego”. Zdychają zarówno młode jak i stare osobniki, obu płci. Kilka żywych słoni okazało się na tyle słabych i wycieńczonych, że w ciągu najbliższych tygodni zapewne pojawi się więcej zgonów.

Chcecie wiedzieć, jak pachnie kosmos? Te perfumy Wam pomogą

Perfumy zwane Eau De Space doczekały się własnej kampanii na platformie Kickstarter. Według ich twórców, zapach powstał po to, aby przeszkolić astronautów przed tym, zanim trafią w przestrzeń kosmiczną. Teraz trwa zbiórka prowadzona na platformie Kickstarter, dzięki której każdy z nas (za odpowiednią opłatą) będzie mógł przekonać się, jak pachnie przestrzeń kosmiczna.

Twitter pandemia, praca Twitter, praca zdalna po pandemii, Twitter home office

Związek między pogodą a hejtem na Twitterze. Co o nim wiemy?

Kiedy każdy z nas coś publikuje za pośrednictwem Twittera, algorytm może oszacować nasz nastrój i emocje. Informacje te mogą być powiązane z datą, porą dnia, lokalizacją, wiekiem czy płcią. Analiza 74,2 mln anglojęzycznych postów na Twitterze wykazała, że około 2,87 miliona tweetów, co stanowiło 3,87%, zawierało słowa lub wyrażenia uznawane za agresywne. Liczba tweetów przepełnionych hejtem była najwyższa, gdy temperatura spadała poniżej 15 stopni Celsjusza. Z kolei wartości te były najniższe w wysokich temperaturach, przekraczających 25, lecz niższych niż 30 stopni Celsjusza.

Na księżycu Saturna odkryto tajemnicze struktury. Mogą świadczyć o istnieniu tam życia

W czasie swojej misji Cassini przeprowadziła wiele obserwacji Tytana, dostarczając informacji o pokrywających go rzekach i jeziorach wypełnionych ciekłym etanem i metanem. Teraz jednak pojawiły się nowe dane: na powierzchni tego księżyca występują kratery powstałe w wyniku aktywności wulkanicznej. Lodowy księżyc posiada więc pod powierzchnią źródło ciepła, co może skutkować występowaniem tam życia.

Jak przeliczyć lata psa na wiek człowieka?

Autorzy tego badania stworzyli wzór, który opiera się na zmieniających się wzorcach grup metylowych w genomach psów i ludzi. Zwłaszcza gdy czworonogi są młode, szybko starzeją się w porównaniu z ludźmi. Pies mający rok byłby 30-letnim człowiekiem. Z kolei czteroletni pies jest podobny do 52-letniego człowieka. Kiedy nasz pupil osiąga wiek siedmiu lat, proces starzenia zaczyna u niego zwalniać.

Ogromna gwiazda z lokalnego wszechświata zniknęła w tajemniczy sposób

Do zaskakującego zniknięcia doszło na terenie galaktyki karłowatej Kinmana. To właśnie tam, przynajmniej do niedawna, znajdowała się gwiazda świecąca 2,5 miliona razy jaśniej od Słońca. Możliwe, że zmieniła się ona w czarną dziurę bez uprzedniej eksplozji w formie supernowej. Byłoby to niezwykle rzadkim, wręcz nieobserwowanym do tej pory zjawiskiem. Obserwacje były prowadzone w latach 2001-2011, a później próbowano je wznowić w 2019 roku. Problem w tym, że… nie było czego obserwować.

Na polskim cmentarzu odkryto szczątki dzieci z monetami w ustach. Jaki był cel tego rytuału?

Ekipy drogowe związane z budową Via Carpatia natrafiły na nieznany do tej pory XVI-wieczny cmentarz. Zdecydowana większość tworzących go grobów należy do dzieci. Niektóre szkielety nadal posiadają w ustach monety, co jest tradycją sięgającą czasów starożytnych. Pośmiertny rytuał, którego początki sięgają starożytnej Grecji i Rzymu, miał stanowić zapłatę dla Charona – przewoźnika, który transportuje dusze ze świata żywych do świata zmarłych. Monety, których użyto w tym przypadku, zostały wybite za panowania Zygmunta III Wazy, który rządził w latach 1587-1632.

Oto najszybciej rosnąca znana nauce czarna dziura

Ta gigantyczna czarna dziura – zwana J2157 – została odkryta w 2018 roku, a jej masa jest ok. 8000 razy większa od masy Sagittarius A*, supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Gdyby ta druga chciała osiągnąć podobne rozmiary, musiałaby pochłonąć 2/3 gwiazd tworzących naszą galaktykę. J2157 zyskała miano rekordzistki pod względem najszybszego powiększania swojej masy. Jest ona aż 34 miliardy razy większa od Słońca i bezustannie rośnie.

Ziemia jest najgorętsza od 6500 lat. Jak potoczą się dalsze losy naszej planety?

Od czasu ostatniej epoki lodowcowej temperatury na Ziemi nie były tak wysokie jak obecnie. Z nowych badań wynika, że globalne ochłodzenie rozpoczęło się około 6 500 lat temu. Średnia temperatura w tamtym czasie była o około 0,7 stopnia Celsjusza wyższa niż w połowie XVIII wieku. Emisja gazów cieplarnianych przyczyniła się od tego czasu do wzrostu średniej temperatury o 1 stopień Celsjusza powyżej średniej z XIX wieku i doprowadziła m.in. do rekordowych temperatur, pożarów i topnienia lodowców.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News