Kosmiczny Teleskop Hubble’a uwiecznił kolejny obraz, który zasługuje na chwilę uwagi. Zdjęcie wygląda naprawdę interesująco i – szczerze mówiąc – bez stosownego opisu trudno jest ocenić, co tak naprawdę przedstawia.
Wbrew pozorom nie jest to efekt pracy grafika czy malarza, lecz faktyczne zjawisko uchwycone przez zasłużony teleskop. Na zdjęciu widać falę uderzeniową powstałą po tym, jak doszło do eksplozji supernowej. Struktura znajduje się około 2400 lat świetlnych od Ziemi, co stanowi na tyle bezpieczną odleglość, że wybuch nie stanowił dla nas najmniejszego zagrożenia.
Supernowe występują, gdy dochodzi do śmierci odpowiednio dużych gwiazd. Gdy wyczerpują one swoje paliwo i zapadają się pod wpływem własnej grawitacji, może dojść do potężnych eksplozji. W tym konkretnym przypadku obiekt odpowiedzialny za eksplozję był prawdziwym gigantem. P
Nie zgadniecie, gdzie znaleziono pozostałości po eksplozjach supernowych
rzedstawiciele NASA szacują, że gwiazda była około 20 razy masywniejsza od Słońca. Do wybuchu doszło natomiast od 10 000 do 20 000 lat temu. Zjawisko miało miejsce na terenie gwiazdozbioru Łabędzia, widocznym w Polsce od wiosny do jesieni.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News