Reklama
aplikuj.pl

Kosmiczna rzodkiewka. Zobaczcie efekt eksperymentu na ISS

kosmos

Astronauci związani z NASA zebrali niedawno pierwsze owoce warzywa swoich starań. Chodzi o rzodkiewki wyhodowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Związana z projektem Kate Rubins wykopała 20 warzyw, zawinęła je w folię i umieściła zbiory w chłodni na czas podróży powrotnej na Ziemię, do której ma dojść w 2021 roku.

Czytaj też: Mapa kosmosu obejmuje milion nowych galaktyk. Sprawdźcie, jak wygląda
Czytaj też: Na Księżycu odbędzie się kosmiczny wyścig. I to już wkrótce
Czytaj też: W głębinach oceanu odkryto nowy gatunek. Wygląda jak kosmita

Eksperyment ma na celu wypracowanie metod umożliwiających hodowlę warzyw i owoców na powierzchni Księżyca, a w dalszej przyszłości – na Marsie. Przedsięwzięcie zyskało nazwę Plant Habitat-02 i stanowi pierwszy przypadek w historii, gdy na ISS wyhodowano rzodkiewki.

Kosmiczna rzodkiewka zostanie wkrótce porównana z jej ziemskim odpowiednikiem

Jednocześnie w „kolejce” oczekują inne warzywa, takie jak sałata i kapusta. Rzodkiewka została wybrana na obiekt badań ze względu na jej szybkie dojrzewanie, co czyni ją idealnym źródłem pożywienia dla głodnych astronautów.

Zbiory dostarczyły członkom załogi potencjalnej żywności, ale najważniejszy jest fakt, że w ramach eksperymentu naukowcy mogą określić, w jakich warunkach można osiągnąć najefektywniejszy rozwój roślin w przestrzeni kosmicznej. Systemy zwane APH i Veggie wykorzystują całe spektrum diod LED, które zastępują światło słoneczne.

Czytaj też: ESA wyda 100 mln dolarów na oczyszczanie kosmosu z jednego śmiecia
Czytaj też: Pobyt w kosmosie może mieć katastrofalny wpływ na organizm
Czytaj też: Sonda New Horizons natrafiła na niespodziewane źródło światła w otchłani kosmosu

Zaawansowane systemy sterowania dostarczają wodę, a kamery i ponad 180 czujników umożliwiają monitorowanie wzrostu roślin na odległość. Eksperci przebywający na powierzchni Ziemi mogli w ten sposób regulować poziom wilgotności, temperaturę i stężenie dwutlenku węgla. Co ciekawe, jednocześnie na Ziemi trwał podobny eksperyment – wkrótce powinniśmy poznać ewentualne różnice pomiędzy ziemskimi i kosmicznymi zbiorami.