Pył i skały pobrane z powierzchni asteroidy Ryugu to obecnie jedno z najcenniejszych kosmicznych trofeów. Japońska agencja kosmiczna JAXA potwierdziła ich przetransportowanie na Ziemię na pokładzie statku Hayabusa2.
Po raz drugi w historii udało się sprowadzić na Ziemię fragmenty asteroidy. JAXA uczyniła to już w 2010 roku, kiedy sonda Hayabusa sprowadziła próbki z asteroidy Itokawa. Teraz Japończycy odnieśli kolejny sukces, związany z asteroidą Ryugu.
Czytaj też: Próbki z asteroid lecą na Ziemię. To historyczny moment
Czytaj też: Asteroida, która wybiła dinozaury pomogła przetrwać innym formom życia
Czytaj też: W pobliżu Ziemi przeleciała asteroida. Nikt nie wiedział, że się pojawi
Co więcej, instrument zebrał więcej materiału niż przewidywano, co jest bardzo dobrą wiadomością. Oznacza to, że naukowcy będą mogli rozszerzyć swoje badania, a nawet podzielić się zebranymi obiektami z przedstawicielami innych agencji.
Japońska sonda Hayabusa2 z powodzeniem zebrała i dostarczyła na Ziemię próbki z Ryugu
Hayabusa2 powróciła na Ziemię po pokonaniu ponad 300 milionów kilometrów. Sonda dotarła do Ryugu w czerwcu 2018 roku. Sonda przeprowadziła dwa błyskawiczne manewry, w czasie których najpierw zebrała próbki znajdujące się na powierzchni, a potem te, które znajdowały się głębiej.
Czytaj też: Nie zgadniecie, gdzie przetrwało życie po uderzeniu asteroidy
Czytaj też: Zaobserwowano hybrydę komety i asteroidy. To bardzo rzadkie zjawisko
Czytaj też: Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię. Naukowcy szukają rozwiązania problemu
I choć obecny etap misji Hayabusa2 dobiegł końca, to być może czeka ją kolejne zadanie. Naukowcy rozważają bowiem wysłanie sondy w kierunku tzw. potencjalnie niebezpiecznego obiektu – asteroidy Apophis. W 2029 r. znajdzie się ona w odległości zaledwie 31 000 kilometrów od Ziemi.