Reklama
aplikuj.pl

Najgroźniejsze grzyby – top 7

Najgroźniejsze grzyby - top 7

Zwykło się mawiać, że wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz. Smakują pysznie, ale podczas wyprawy do lasu, trzeba uważać, co zbieramy, bo o zatrucie nietrudno. Oto najgroźniejsze grzyby na świecie.

Chociaż tylko kilka z 70-80 gatunków grzybów trujących jest w rzeczywistości śmiertelnych w momencie spożycia, wiele z tych najgroźniejszych grzybów wykazuje niefortunne podobieństwo do gatunków jadalnych. To sprawia, że są szczególnie niebezpieczne, bo mogą zostać pomylone nawet przez doświadczonych grzybiarzy. Na które gatunki trzeba uważać?

Najgroźniejsze grzyby – muchomor zielonawy (Amanita phalloides)

Amanita phalloides

Muchomor zielonawy, zwany także muchomorem sromotnikowym, to gatunek silnie trujący, nawet przy zaawansowanym leczeniu spożycie bardzo często kończy się śmiercią. Jego stabilne termicznie amatoksyny wytrzymują temperaturę gotowania i szybko niszczą komórki całego organizmu. W ciągu 6-12 godzin po spożyciu pojawiają się gwałtowne bóle brzucha, wymioty i krwawa biegunka, które powodują odwodnienie. Wkrótce pojawiają się oznaki poważnego uszkodzenia wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego. Stan ten prowadzi do śpiączki i śmierci w ponad 50% przypadków. Godne uwagi zgony to m.in. papież Klemens VII w 1534 r., a także (prawdopodobnie) cesarz rzymski Klaudiusz w 54 r. n.e.

Czytaj też: Jak szybko może biec człowiek?

Najgroźniejsze grzyby – stożkówka cienkotrzonowa (Conocybe filaris)

Conocybe filaris

Stożkówka cienkotrzonowa to gatunek grzyba z rodziny gnojankowatych, dość powszechny w Ameryce Północnej i Europie. Na szczęście w Polsce dość rzadki – znane są tylko 4 jego stanowiska na terenie naszego kraju. Grzyb wygląda niewinnie, choć zawiera liczne mykotoksyny, które mogą doprowadzić do śmierci. Początek objawów żołądkowo-jelitowych pojawia się często w ciągu 6-24 godzin po spożyciu grzyba, często prowadząc do błędnej diagnozy zatrucia pokarmowego lub grypy żołądka. Pacjentowi może się wydawać, że wyzdrowieje, podczas gdy w organizmie toczy się prawdziwa wojna, która może wywołać dalsze zaburzenia żołądkowo-jelitowych, a także niewydolność wątroby i nerek.

Czytaj też: Czy 5G z satelity może nam zaszkodzić?

Najgroźniejsze grzyby – zasłonak (Cortinarius sp.)

Cortinarius sp.

Zasłonak to rodzaj grzybów z rodziny zasłonakowatych. Do 2017 r. na terenie Polski opisano występowanie 251 gatunków – nie jest to jednak liczba ostateczna. Ilość występujących w Polsce gatunków zmienia się zarówno w wyniku znajdywania nowych, dotąd nie znanych w Polsce gatunków. Tylko nieliczne gatunki to grzyby jadalne. Większość stanowią grzyby niejadalne lub podejrzane o trujące własności – jest też kilka gatunków śmiertelnie trujących. Grzyby te zawierają truciznę znaną jako orellanina, która początkowo wywołuje objawy podobne do grypy pospolitej. Orellanina ma podstępnie długi okres rozwoju i może ujawnić się nawet 2-3 tygodnie od spożycia, powodując objawy, często prowadzące do błędnej diagnozy. Toksyna ostatecznie powoduje niewydolność nerek i śmierć, jeśli nie podejmie się odpowiedniego leczenia.

Czytaj też: Skąd się bierze ból głowy?

Najgroźniejsze grzyby – hełmówka jadowita (Galerina marginata)

Galerina marginata

Hełmówka jadowita jest szeroko rozpowszechniona na całej półkuli północnej – w Europie Środkowej jest pospolita, w Polsce również. Jest to grzyb trujący, dla człowieka potencjalnie śmiertelny, ze względu na obecność amanityny, tej samej trucizny, która występuje w niektórych muchomorach. Spożycie powoduje biegunkę, wymioty, hipotermię i uszkodzenia wątroby, a w przypadku pozostawienia jej bez leczenia może doprowadzić do śmierci. Chociaż nie jest on szczególnie podobny do gatunków jadalnych, kilka zgonów i zatruć przypisuje się kolekcjonerom mylącym hełmówkę jadowitą z grzybami psylocybinowymi.

Czytaj też: Wielkie tłumikowe oszustwo, czyli o tłumikach broni

Najgroźniejsze grzyby – muchomor jadowity (Amanita bisporigera)

Amanita bisporigera

Muchomor jadowity to gatunek należący do rodziny muchomorowatych – uważany za najbardziej toksyczny grzyb północnoamerykański. Dla ludzi jest śmiertelnie trujący. Objawy pojawiają się po 5-24 godzinach i obejmują wymioty, delirium, drgawki, biegunkę, niewydolność wątroby i nerek, a często prowadzą do śmierci. Trujące oligopeptydy występujące w muchomorze jadowitym (fallotoksyny i amatoksyny, głównie alfa-amanityna), są identyczne jak w muchomorze zielonawym. Trucizny te powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby. Niestety, często jest mylony z pieczarkami.

Czytaj też: Jakie było największe imperium świata?

Najgroźniejsze grzyby – trujący koral ognisty (Podostroma cornu-damae)

Podostroma cornu-damae

Trujący koral ognisty to gatunek grzyba z rodziny Hypocreaceae. Jest on jednym z najbardziej trujących grzybów na świecie. Jest także bardzo rzadki – występuje w górach Japonii i Korei, ale jego obecność odnotowano także w Australii. W Japonii było kilka ofiar śmiertelnych po pomyleniu jasnoczerwonych grzybów z jadalnymi grzybami, stosowanymi m.in. w medycynie ludowej. Toksyny występujące w trującym koralu ognistym mogą być wchłaniane przez skórę. Jeżeli zostanie zjedzony, powoduje wymioty, biegunkę, gorączkę i drętwienie.

Czytaj też: Najczęstsze skutki uboczne antybiotyków – top 5

Najgroźniejsze grzyby – czubajeczka brązowoczerwonawa (Lepiota brunneoincarnata)

Lepiota brunneoincarnata

Czubajeczka brązowoczerwonawa to gatunek grzyba z rodziny pieczarkowatych, rzadki w Europie Środkowej, dość pospolity w Europie Południowej. W Polsce jest niezwykle rzadkim – opisano jego występowanie tylko w Roztoczańskim Parku Narodowym. Jest to grzyb trujący, powodujący ciężkie zatrucia amatoksynami, o podobnym przebiegu jak zatrucia muchomorem zielonawym. Przypadkowe spożycie prowadzi do ciężkiem marskości wątroby i może mieć śmiertelne konsekwencje, jeżeli natychmiastowo nie zostanie podjęte leczenie.