Reklama
aplikuj.pl

Sputnik V to świetna szczepionka. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

koronawirus

Wstępne wyniki opublikowane w The Lancet, do uzyskania których wykorzystano obserwacje 19 866 osób, wykazały, że rosyjska szczepionka ma niemal 92-procentową skuteczność w zakresie ochrony przed koronawirusem.

Eksperyment dotyczył 14 964 osób z podaną faktyczną szczepionką oraz 4902 ludzi, którzy otrzymali środek placebo. W ten sposób naukowcy byli w stanie ocenić, że Sputnik V zapewnia ochronę w przypadku 91,6% zaszczepionych i jednocześnie w pełni chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Czytaj też: Miał już COVID-19, ale zakaził się szczepem z RPA. Są jednak pewne pozytywy
Czytaj też: Szczepienia w Izraelu dają świetne rezultaty. Sprawdźcie najnowsze dane
Czytaj też: Zemdlała po szczepieniu na COVID-19. Żyje, ale dostaje kondolencje

Po 21 dniach od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki, w zaszczepionej grupie odnotowano 16 objawowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. W kontekście placebo takich infekcji było znacznie więcej, bo 62. Co więcej, o ile w pierwszej grupie nie wystąpił ani jeden ciężkich przypadek COVID-19, tak w drugiej odnotowano takowych dwadzieścia.

Sputnik V wywołała kontrowersje po tym, jak dopuszczono ją do użytku już w sierpniu ubiegłego roku

W eksperymencie wzięli udział przedstawiciele różnych grup wiekowych, a osoby po 60. roku życia stanowiły ponad 10% całej grupy. Poważne zdarzenia niepożądane związane ze szczepieniem dotyczyły natomiast mniej niż 0,2% osób. Większość skutków ubocznych obejmowała ból w miejscu zastrzyku, objawy przypominające grypę oraz brak energii.

Czytaj też: Brytyjski szczep koronawirusa jednak nie tak groźny? Ukazały się nowe badania
Czytaj też: Aplikacja Zaszczepieni pozwoli sprawdzić, czy ktoś się już zaszczepił przeciw COVID-19
Czytaj też: Pfizer ustąpił Unii. Będzie więcej szczepionek

Sputnik V to dwudawkowa szczepionka wektorowa wykorzystująca dwa różne adenowirusy w przypadku pierwszego i drugiego zastrzyku. Na potrzeby produkcji takich środków adenowirus jest modyfikowany tak, aby dostarczyć organizmowi fragment materiału genetycznego SARS-CoV-2 i skłonić układ odpornościowy do wypracowania „strategii” walki z tym patogenem w przyszłości.