Badanie przeprowadzone przez NASA i GAS skupiało się na wytrzymałości mikroorganizmów, które zostały umieszczone w warunkach przypominających te panujące na Marsie.
W ramach eksperymentu MARSBOx naukowcy wystrzelili w przestrzeń kosmiczną mikroorganizmy wystawione w ten sposób na brak tlenu i silne promieniowanie UV. Oczywiście przetrwanie prostych form życia w takich warunkach byłoby tylko tymczasowe, ale należy mieć na uwadze, że hipotetyczne życie na Marsie z pewnością byłoby lepiej przystosowane pod względem ewolucyjnym.
Czytaj też: Leonardo da Vinci zachował w swoich dziełach świat mikroorganizmów
Czytaj też: To w tym miejscu łazik Perseverance będzie szukał marsjańskiego życia
Czytaj też: Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę Al Amal robi ogromne wrażenie
Wyniki eksperymentu opublikowano na łamach Frontiers in Microbiology, a z artykułu wynika, że niektóre z mikrobów przetrwały podróż. Dotyczyło to m.in. zarodników grzyba z gatunku Stachybotrys chartarum.
Mikroorganizmy umieszczone w ziemskiej stratosferze zostały wystawione na warunki przypominające marsjańskie
Ludzie oczywiście nie mogliby bez dodatkowej ochrony funkcjonować na Marsie, ale zrozumienie tego, jak mikroskopijne życie jest w stanie tego dokonać, pomoże naukowcom w opracowaniu metod produkcji żywności na Czerwonej Planecie.
Czytaj też: Łazik Perseverance: z misją na Marsa. Jak planowano jedną z najważniejszych misji kosmicznych XXI wieku?
Czytaj też: Opracowano materiał zabijający mikroorganizmy elektrycznością
Czytaj też: Kolonizacja Marsa może się powieść dzięki sinicom. W jaki sposób pomogą?
Badania mogą również przynieść korzyści w zakresie podróży kosmicznych, choćby w kontekście lotu na Marsa, który potrwa co najmniej sześć miesięcy. Astronauci przebywający na pokładach statków byliby w tym czasie narażeni na wysokie poziomy promieniowania pochodzącego ze Słońca.