Scytowie odegrali ważną rolę w kształtowaniu wschodniej i środkowej Europy oraz Bliskiego Wschodu. Analiza ich szczątków sugeruje jednak, że nie byli do końca tym, za kogo ich uznajemy.
Do tej pory funkcjonował bowiem mit Scytów jako wojowników prowadzących koczowniczy styl życia. Na podstawie badań obejmujących ich kości naukowcy doszli do wniosku, że niezbyt często się oni przemieszczali i nierzadko prowadzili osiadły tryb życia oparty na hodowli.
Czytaj też: Szczątki zakonnic zabitych przez Sowietów w czasie wojny. Cenne znalezisko polskich archeologów
Czytaj też: Starożytny fast food? Tak żywili się mieszkańcy Pompejów
Czytaj też: Najstarszy browar na świecie? Archeologiczne odkrycie na terenie Egiptu
Dokładniej rzecz biorąc, autorzy badania skupili się na kościach znalezionych na terenie dzisiejszej Ukrainy. W ten sposób odkryli, że owi ludzie m.in. uprawiali proso i hodowali zwierzęta. Zaburza to ich dotychczas utrwalony obraz nieokiełznanych barbarzyńców. W pobliżu kości należących do 56 osób znajdowały się także pozostałości owiec i świni.
Scytowie są często uważani za koczowniczy lud skupiony na podbojach
Aby dowiedzieć się więcej na temat stylu życia Scytów, naukowcy przeanalizowali izotopy strontu, tlenu, azotu i węgla, a następnie porównali je z wcześniejszymi badaniami obejmującymi populacje zamieszkujące dzisiejszą Ukrainę od neolitu do epoki żelaza. U większości stwierdzono wysokie spożycie prosa, co sugeruje uzależnienie od rolnictwa. Dwie osoby wydawały się z kolei bardziej mobilne od pozostałych.
Czytaj też: Sen starożytnych był kiedyś normą. To zjawisko może powrócić
Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Artykuł na ten temat, dostępny w PLOS One, odnosi się także do dalszych planów autorów badania. Mają oni zamiar wziąć pod lupę większą liczbę próbek, w szczególności obejmujących więcej pokoleń, aby oszacować, w jakim stopniu Scytowie się przemieszczali oraz jaki najczęściej prowadzili tryb życia.