Adata Spectrix D50 Xtreme 2x 8 GB 4800 MHz to jedne z najszybszych pamięci RAM na rynku. Jak wypadną one w testach?
Specyfikacja i wygląd Adata Spectrix D50 Xtreme 2x 8 GB 4800 MHz
Wraz z pamięciami otrzymujemy ściereczkę. Jest ona niezbędna, bowiem boki potrafią się mocno palcować, a dzięki niej łatwo i szybko doprowadzimy je do stanu początkowego.
Pamięci wyglądają świetnie. Mają one podświetlenie ARGB, które tworzy znakomity efekt. Szkoda tylko, że podczas pracy potrafi się ono zdesynchronizować. Pamięci mają też lustrzane boki, które odbijają części płyty. To również wygląda znakomicie w szczególności, jeśli pozostałe podzespoły mają również podświetlenie. Wygląd to więc zdecydowanie spory plus testowanej konstrukcji. Dodam też, że podświetleniem możecie bez problemów sterować poprzez oprogramowanie producent płyty głównej.
Czytaj też: Test pamięci RAM Team Group T-Force Xtreem ARGB 2x 8GB 3600 MHz
Czytaj też: Test pamięci RAM Zadak Twist 2x 8GB 3200 MHz
Czytaj też: Test pamięci RAM PNY XLR8 3200 MHz CL16 2x 8 GB
Adata Spectrix D50 Xtreme 2x 8 GB 4800 MHz mają opóźnienia CL 19-26-26. Pracują one z napięciem 1,5 V. Ich dokładne wymiary to 133,35 mm x 40 mm x 8 mm, więc nie są one nawet takie duże. Zastosowany radiator jest aluminiowy, przez co powinien bardzo dobrze odprowadzać ciepło z pamięci. Warto też pamiętać, że kości są produkcji SK Hynix, a nie Samsunga.
Pamięci teoretycznie wspierają profile XMP 2.0. Natomiast w moim przypadku na 3 płytach profile nie działały – PC po ich włączeniu nie uruchamiał się. Mowa tutaj o ASRock Z490 Taich i X570 Velicita PG (na niej wykonałem zdjęcia) oraz Asus B550-E. Ruszyły one bezproblemowo dopiero na Gigabyte B550 Vision D, ale opóźnienia po włączeniu profilu wynoszą 20-26-26 – może to jest klucz do sukcesu? Tak czy inaczej nastawcie się raczej na konieczność zabawy z pamięciami, aby te działały bezproblemowo na Waszej płycie głównej.
Testy Adata Spectrix D50 Xtreme 2x 8 GB 4800 MHz
Pamięć wypadła dobrze w testach. Cały zestaw notuje wysokie wyniki w różnych zastosowaniach i testach. Niestety hamulcem jest tutaj Ryzen 5 3600, który znalazł się z konieczności i braku stabilnego działania platformy opartej o Z490 i 10900K. Jeśli zerkniecie na nasze testy kart graficznych to zauważycie, że RTX 3080 w połączeniu z podkręconym 10900K w grach w tej rozdzielczości potrafi notować znacznie większe wyniki, więc tutaj przy odpowiednio dobranym procesorze osiągniecie jeszcze większe rezultaty.
Czytaj też: Test pamięci RAM – Single Channel vs Dual Channel w zastosowaniach profesjonalnych
Czytaj też: Test pamięci RAM – Single Channel vs Dual Channel w grach
Czytaj też: Test pamięci RAM Apacer NOX RGB 2×8 GB 3200 MHz
W moim przypadku nie byłem w stanie kompletnie zmienić parametrów pracy pamięci. Przy zachowaniu częstotliwości i napięcia nie dało się zejść z opóźnianieniami poniżej CL20. Przy zachowaniu opóźnień pamięć nie wstawała przy większych częstotliwościach. Niestety zmniejszenie opóźnień czy zwiększenie napięcia do 1,6 V nic zbytnio nie zmieniło. W sprzedaży jest jednak wersja 5000 MHz CL 19-28-28, która pracuje przy napięciu 1,6 V. Jeśli więc chcecie bić rekordy OC (a na tym pamięciach zdecydowanie można) to kupcie od razu mocniejszą wersją i wtedy próbujcie osiągnąć jeszcze większe wartości.
Podsumowanie testu Adata Spectrix D50 Xtreme 2x 8 GB 4800 MHz
Adata Spectrix D50 Xtreme 2x 8 GB 4800 MHz znalazłem na ten moment tylko w jednym sklepie w cenie 2100 zł. Cena jest więc ogromna i na pewno wraz z ze zwiększeniem ich popularności spadnie.
Pamięci są jednymi z najszybszych na rynku, co potwierdzają wyniki testów. Niestety są spore problemy z ich stabilnością na płytach, więc tutaj musicie mieć na uwadze, że profil XMP Wam nie zadziała i będziecie musieli ręcznie je stabilizować. Nie polecam więc pamięci dla osób poczatkujących, które nie mają pojęcia jak je ustabilizować.
Czytaj też: Test pamięci RAM HyperX Fury DDR4 RGB 16 GB 3200 MHz CL16
Czytaj też: Test WD Black SN850 500 GB. Nowy król PCIe 4.0?
Czytaj też: Test GoodRam IRDM Pro 1 TB drugiej generacji na SATA III
Testowany RAM także świetnie wygląda. Podświetlenie ARGB w połączeniu z polerowanym radiatorem sprawia, że w obudowie z oknem całość będzie się świetnie prezentowała. Mały minus tylko za desynchronizację efektów ARGB, ale jest to standard w dużej ilości podświetlanych pamięci RAM.
Pamięci są więc jednymi z najszybszych na rynku i jeśli tylko to Was interesuje to spokojnie możecie je kupować, choć tutaj warto rozważyć zakup modelu 5000 MHz – wszystko zależy od ceny i dostępności.
Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.