Reklama
aplikuj.pl

Amazońskie wioski zbudowane niczym tarcza zegara. Pomogła najnowsza technologia

amazonia

Międzynarodowy zespół naukowców, pod kierownictwem archeologów z Uniwersytetu Exeter, odkrył sieć amazońskich wiosek, które zbudowano setki lat temu.

Przełom był możliwy dzięki tzw. technologii LiDAR. Badacze użyli czujnika zintegrowanego z helikopterem McDonnell Douglas MD-500, aby uwiecznić elementy architektoniczne i odsłonić krajobraz, który był znacznie bardziej rozbudowany, niż pierwotnie sądzono.

Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię

W ten sposób archeolodzy natrafili na ponad 35 starożytnych kopców i dziesiątki dróg. Najprawdopodobniej kolejne setki takich struktur znajdują się pod warstwami roślinności.

Amazońskie wioski, które utworzono w latach 1300-1700, zachwycają swoim rozplanowaniem

Udokumentowane wioski składały się z 3 do 32 kopców ułożonych w okrąg, którego średnica wahała się od 40 m do 153 m, a powierzchnia otoczona centralnym placem wahała się od 0,12 do 1,8 ha.

Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
Czytaj też: Czy tegoroczne pożary Amazonii są większe niż zazwyczaj?
Czytaj też: Mieszkańcy Amazonii mają niższą temperaturę ciała. Wszystko zaczęło się 18 lat temu

Odkrycia sugerują, że po porzuceniu wielkich, geometrycznych struktur około 950 roku, powstała nowa kultura. Jej przedstawiciele funkcjonowali w „kopcowych” wioskach, które były świetnie zaplanowane i układem przypominały tarczę zegara. Dokładnie ustalenia w tej sprawie ukazały się na łamach Journal of Computer Applications in Archaeology.