WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AMD napędziło kolejną konsolę swoim układem SoC

Podczas targów ChinaJoy, firma Zhongshan Subor zaprezentowała swój nowy produkt, którego początkowo można wziąć za konsolę. Jest to jednak komputer napędzany niczym innym, jak rozwiązaniem AMD w postaci układu SoC… którego gdzieś już widzieliśmy.

Komputer ma trafić do sprzedaży pod koniec sierpnia bieżącego roku za prawie 5000 juanów, czyli około 2700 zł. Nam oczywiście nie będzie dane tego kupić, ponieważ jego dostępność będzie ograniczona wyłącznie na rynek azjatycki, a szkoda, bo całość prezentuje się naprawdę dobrze. Kilka portów USB, tradycyjne złącza na tyle sprzętu, a na dodatek spersonalizowany system operacyjny… takie połączenie byłoby niemałą gratką dla fanów niecodziennych sprzętów. Najważniejsze i tak siedzi pod maską komputera od ZhongShan Subor.

Po raz kolejny AMD udało się stworzyć specjalny układ, który właśnie tam zagrzał swoje miejsce. Mówimy tutaj o wspomnianym układzie SoC, na którego pokładzie znalazł się procesor centralny AMD Ryzen, układ graficzny AMD Radeon Vega i 8 GB pamięci GDDR5 z 256-bitową szyną. Ich specyfikacja, czyli 4 rdzenie i 8 wątków o taktowaniu bazowym 3 GHz po stronie procesora i 24 bloków CU o taktowaniu 1,3 GHz w przypadku GPU mogą być dla wielu sporą wskazówką. Fanom plotek i przecieków z pewnością już coś świta… o tak! Ten układ ma za wiele wspólnego z AMD Fenghuang 15FF, który pokonał Kaby Lake-G w graficznych operacjach.

Tam jednak mieliśmy do czynienia z 28 blokami CU i 4 GB zintegrowanej pamięci HBM2 zamiast 8 GDDR5. Wygląda więc na to, że SoC napędzający sprzęt od Zhongshan Subor jest pewną okrojoną wariacją potężnego APU AMD. I tak (według producenta) takie połączenie zapewni odpowiednią moc dla gogli VR, więc wydajność prezentuje się świetnie. Zarówno jak wsparcie dla DirectX 12, API Vulkan, technologii Rapid Packed Math i AMD FreeSync.

Źródło: Wccftech
Zdjęcia: ITHomegamersky