ApisProtect to idealny prezent dla każdego pszczelarza

ApisProtect to idealny prezent dla każdego pszczelarza

Populacje pszczół na całym świecie kurczą się na skutek nadmiernego używania pestycydów, zmian klimatu oraz chorób bakteryjnych. Tym samym monitorowanie warunków panujących w ulach jest dla pszczelarzy niezwykle ważne.

System ApisProtect ma na celu zautomatyzowanie tego procesu, dzięki czemu ewentualne problemy zostaną zauważone znacznie wcześniej. Ręczne kontrole uli są czasochłonne i niełatwe, a pomiędzy tymi kontrolami mogą się pojawić trudności, które zostaną zauważone zbyt późno.

Czytaj też: Jak pomóc pszczołom? Pojawił się nietypowy pomysł
Czytaj też: Pszczoły używają „narzędzi”. Pomagają im w obronie gniazd
Czytaj też: Oto pszczoła, która w połowie jest samcem, a w połowie – samicą

ApisProtect to idealny prezent dla każdego pszczelarza

W tym momencie na ratunek przybywa ApisProtect, skłądający się z dwóch części. Od wewnętrznej strony, do dachu każdego ula przymocowuje sę zasilane bateriami czujniki oraz stację nadawczą.

ApisProtect to inteligentny system ułatwiający sprawdzanie stanu pszczół

Czujniki nieprzerwanie monitorują temperaturę, wilgotność, ruch pszczół i poziom hałasu wewnątrz ula. Dane te są bezprzewodowo przesyłane do stacji, która z kolei przesyła je do serwera w chmurze. Tam są one analizowane z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego, które zostały przeszkolone na danych zebranych z setek uli rozmieszczonych na trzech różnych kontynentach.

Czytaj też: Wyszukiwanie Google będzie inteligentniejsze. Teraz zapamięta co szukaliśmy
Czytaj też: Inteligentny domowy ogródek Respira, czyli kiedy nawet kaktus Wam usycha
Czytaj też: Sztuczna inteligencja jest na tyle rozwinięta, by nie ufać własnym działaniom

Pszczelarze, za pośrednictwem internetu, mogą w każdej chwili sprawdzić dane dot. uli. Dodatkowo, jeśli system stwierdzi, że w jednym lub kilku koloniach mogą występować problemy, użytkownik zostanie o tym natychmiastowo powiadomiony w formie komunikatu przesłanego na smartfona.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News