WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Astronomowie przegapili niemal 100 gwiazd, które znajdują się tuż obok nas

Astronomowie przegapili niemal 100 gwiazd, które znajdują się tuż obok nas

Przestrzeń kosmiczna jest ogromna, ale naukowcy starają się jak najlepiej poznać zarówno najbliższe zakątki wszechświata, jak i te bardziej odległe. W tym przypadku jednak sprawdziła się zasada „najciemniej pod latarnią”.

Korzystając z danych zebranych przez NEOWISE, Kosmiczny Teleskop Spitzera oraz laboratorium NOIRLab, udało się odkryć 95 nowych obiektów krążących w pobliżu Układu Słonecznego. Są to brązowe karły, które – choć nie rozświetlają nocnego nieba – to nadal stanowią dla astronomów nie lada gratkę.

Brązowe karły mają dość niejednolitą naturę, przez co można je sklasyfikować gdzieś pomiędzy planetami a gwiazdami. Nie są one bowiem wystarczająco duże, aby w ich jądrach zachodziła fuzja, przez co nie mogą stać się prawdziwymi gwiazdami. Jednocześnie są znacznie większe niż planety. Ich temperatury mogą charakteryzować się ogromnymi wahaniami, w efekcie czego dochodzą do tysięcy stopni Celsjusza, choć mogą być równie chłodne co Ziemia.

Czytaj też: Jak powstają gwiazdy w małych galaktykach?

Zaobserwowanie tak wielu obiektów w naszym kosmicznym sąsiedztwie pokazuje po raz kolejny jak mało wiemy nie tylko o całym wszechświecie, ale również o Układzie Słonecznym czy Drodze Mlecznej. Zebranie większej ilości informacji powinno zapewnić wgląd w powstanie i ewolucji Słońca i orbitujących wokół niego planet.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News