WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Autonomiczny autobus Volvo zacznie swoją przygodę na uniwersytecie w Singapurze

Volvo i jeden z uniwersytetów w Singapurze zaprezentował we wtorek elektryczny autonomiczny autobus bez kierowcy, który wkrótce przejdzie testy w mieście-państwie. To jednocześnie jeden z najnowszych i największych kroków w kierunku rozwijania autonomii w pojazdach do transportu publicznego. 

Czytaj też: El-Born pierwszym elektrycznym samochodem od Seata

Sam w sobie zaawansowany technologicznie Singapur (już w 2016 roku na jego ulice wyjechały autonomiczne taksówki w ramach ograniczonego publicznego programu pilotażowego) stał się miejscem, w którym to Volvo zacznie testować swój autonomiczny autobus. Ten został stworzony tak naprawdę przez oddział wspomnianej firmy, Volvo Buses oraz tamtejszych inżynierów z uniwersytetu NTU.

Zaprezentowany autobus jest „pełnowymiarowym autonomicznym autobusem elektrycznym”, który zacznie przewozić nie mieszkańców miasta, a studentów po kampusie uniwersytetu. Zebrane w czasie jego podróży dane zostaną wykorzystane do ulepszenia technologii, zanim autobusy bez kierowcy zostaną wystawione na próbę na drogach publicznych.

Sam pojazd ma 12 metrów długości i jest w stanie przewieźć na raz 80 pasażerów. Wykorzystuje przy tym o 80 procent mniej energii w porównaniu do autobusu wysokoprężnego o podobnej wielkości. Jest też wyposażony w czujniki i elementy sterujące nawigacją zarządzane przez system sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Tesla Model Y pokaże się nam w pełnej krasie już wkrótce

Źródło: Phys