WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nie zgadniecie ile firm będzie pracowało nad nowym śmigłowcem dla USA

Nie zgadniecie ile firm będzie pracowało nad nowym śmigłowcem dla USA

Bell Textron Inc., czyli spółka Textron ogłosiła właśnie duży krok w stronę stworzenia prototypu śmigłowca Bell 360 Invictus w programie FARA. Mowa o współpracy z dziesiątką firm.

W ramach Team Invictus dziesięć wiodących firm z branży lotniczej będzie wspólnie pracować ze spółką nad zgłoszonym do programu FARA prototypem śmigłowca szturmowo-rozpoznawczym, jakim jest Bell 360 Invictus. Ten z kolei zmierzy się z Boeingiem i jego propozycją Raidera X po pokonaniu przez tę dwójkę konkurencji.

Jak czytamy w ogłoszeniu prasowym:

Każdy z partnerów wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę technologiczną, by zapewnić wojskom lądowym skuteczny, ograniczający ryzyko, niedrogi wiropłat wyposażony w zaawansowane systemy misji, a także nowoczesne rozwiązania na użytek operacji wielodomenowych.

Czytaj też: Koronawirus pomógł polskim szkołom. Zakupom laptopów i tabletów nie ma końca

Owoc programu FARA sprowadzi się do dwuosobowego śmigłowca, który z zewnątrz będzie podobny do śmigłowca szturmowego, ale będzie mniejszy i zwinniejszy. Jego misją będzie przede wszystkim lokalizacja i obserwacja sił wroga, a następnie geolokalizacja ich pozycji i przekazywanie danych do artylerii, śmigłowców szturmowych, sił lądowych i myśliwców.

Jak informowaliśmy wcześniej, Bell Textron swoim 360 Invictus pokonał czterech konkurentów w celu zastąpienia obecnie wykorzystywanej floty śmigłowców Bell OH-58D Kiowa Warrior. W nowym projekcie firma połączyła swoje najważniejsze technologie, projektując w pełni przegubowy układ wirników, który wywodzi się z Bell 525 Relentless.

Konstrukcja 360 Invictus umożliwia mu latanie z prędkością ponad 370 km/h, odciążając główny wirnik i pozwalając na bardziej agresywne manewry.

Zgodnie ze specyfikacjami 360 Invictus ma zasięg bojowy na poziomie 250 km z ładunkiem 640 kg. Może unosić się nad ziemią całe 1200 metrów w temperaturze 33°C. Jeśli chodzi o wyposażenie stricte bojowe, mowa o 20 mm działku, zintegrowanej wyrzutni amunicji, czy nowym zestawie czujników.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News